ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

ELDH’DEN ADALET BAKANLIĞINA MEKTUP

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül

Sayın Bayım,

Büyük bir endişe ile bugün öğrendik ki, iki hafta gözaltında tutulduktan sonra Sulh Ceza Hakimliği tarafından Antalya’da bulunan Avukat Bayan Deniz Yıldırım hakkında hüküm öncesi tutuklama kararı verilmiştir. Gözaltına alınan ikinci bir avukat adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. Aynı dosya içinde 8 avukat hakkında da soruşturma olup gözaltına alınmamışlardır.

Bayan Yıldırım ve diğer avukatlar çoğunlukla anti-terör mevzuatı altında politik olarak gözaltına alınan kişilerin, özellikle HDP veya Kürt siyasetine yakın kişilerin avukatlığını üstlendikleri için suçlanıyorlar. Bu nedenle suçlama doğrudan mesleki çalışmalarını hedeflemektedir.

Bizler Bayan Deniz Yıldırım’ı, Türkiye’deki insan hakları ihlallerinin pek çok mağdurunu savunan takdire şayan bir avukat olarak tanıyoruz. Uzun yıllar Almanya’da yaşamıştır ve aynı zamanda üyemiz de olan “Demokratik Avukatlar ve Hukukçular Derneği”nin de (Vereinigung Demokratischer Juristinnen und Juristen e.V. – VDJ) üyesidir

ELDH, 10 avukat hakkında soruşturma yürütülmesinin ve içlerinden birinin tutuklanmasının, sadece profesyonel işlevlerini yerine getirmeleri sebebiyle avukatlara karşı yöneltilen bir başka dava olduğundan büyük endişe duymaktadır.

ELDH, Bayan Yıldırım’ın tutuklanmasını şiddetle kınamaktadır ve derhal serbest bırakılmasını ve tüm haksız uygulamaların sona erdirilmesini talep etmektedir.

ELDH ayrıca, Türk hükümetinin avukatların mesleki işlerine ve rollerine saygı duymasını ve özellikle Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşmesi’nin 9. Maddesine ve BM Avukatların Rolüyle İlgili Temel İlkelerin 16. ve 18. Maddelerine uymasını talep etmektedir.

Saygılarımla,

Thomas Schmidt

ELDH Genel Sekreteri

Share Post