ÇHD Susmadı, Susmayacak!

FRANSA AVUKATLAR SENDİKASINDAN/ Türkiye’deki avukatlara destek

BDB_safBu gözaltıların, polis ve çevik kuvvet tarafından meslektaşlarımızın Adliye Sarayının dışına çıkarılmak şeklinde gerçekleştirilmesi utanç vericidir. Fransız Avukatlar Sendikası gözaltıları ve meslektaşlarımıza karşı şiddet kullanılmasını kınamaktadır.Ancak bir adliye sarayında ve oradan da gözaltına alınmaları şeklinde olayın gerçekleşmesinin ötesinde, gözaltılar bir kez daha geçtiğimiz yıllarda Türkiye’deki savunmaya ciddi ve sürekli saldırıda bulunulduğunu ortaya çıkarmıştır.
FRANSA AVUKATLAR SENDİKASI

 

Türkiye’deki avukatlara destek

 

Fransa Avukatlar Sendikası, Gezi Park’ındaki göstericileri destekledikleri barışçıl gösteri sırasında 11 Haziran 2013 günü Çağlayan Adliyesinde gözaltına alınan 45 avukatı desteklemektedir.

Bu gözaltıların, polis ve çevik kuvvet tarafından meslektaşlarımızın Adliye Sarayının dışına çıkarılmak şeklinde gerçekleştirilmesi utanç vericidir. Fransız Avukatlar Sendikası gözaltıları ve meslektaşlarımıza karşı şiddet kullanılmasını kınamaktadır.

Ancak bir adliye sarayında ve oradan da gözaltına alınmaları şeklinde olayın gerçekleşmesinin ötesinde, gözaltılar bir kez daha geçtiğimiz yıllarda Türkiye’deki savunmaya ciddi ve sürekli saldırıda bulunulduğunu ortaya çıkarmıştır. Dava avukatlarının görevleri yüzünden gözaltına alınması, kitlesel tutuklamalar, haklarında davalar açılması uygulamaları devam etmektedir. Kasım 2011 tarihinde 46 avukat tutuklanmış; Ocak 2013 tarihinde dokuz avukat gözaltına alınmış ve tutuklanmış; İstanbul Barosuna karşı açılan dahil sayısız ceza soruşturması açılmıştır.

Bu gözaltılar savunma üzerinde kabuledilemez bir baskıdır ve Türkiye tarafından onaylanan İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi ile avukatlık mesleğinin kritik görevlerini ve bütünlüğünü ihlal etmektedir.

Meslektaşlarımız, 12 Haziran 2013 günü bugün öğleyin Çağlayan Adliyesinde toplanarak, savunma haklarına saygı ile ifade özgürlüğüne saygı gösterilmesini talep etmek için toplanma kararı vermişlerdir.

Fransa Avukatlar Sendikası 11 Haziran 2013 tarihinde gözaltına alınan meslektaşlarımıza ve 12 Haziran 2013 tarihli taleplerine desteğini sunmaktadır.

Share Post