ÇHD Susmadı, Susmayacak!

AKP’NİN SURİYE’YE ÖZGÜRLÜK POLİTİKASI REYHANLI’YA ÖLÜM GETİRDİ

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yapılan alçakça saldırıda 43 insanımız hayatını kaybetti. 100’ün üzerinde yaralı varken maalesef bir çoğunun durumu ağır.
Şimdi herkes saf bir savcı edasıyla olayın faillerini araştırıyor. Gerçi olayın üzerinden henüz bir kaç saat geçmeden İçişleri Bakanı ve Hükümet Sözcüsü ayrı ayrı suçluyu ellleriyle koymuş gibi açıkladılar ve Suriye istihbarat örgütü Muhaberat’ı işaret ettiler.
Bakanların bu aceleci tavırları dahi bizlere bir fikir vermektedir ancak daha önemli olan şudur: halkımızın maruz kaldığı bu saldırı ilk değil ve Dışişleri Bakanı’nın ‘yeni provakasyonlar olabilir’ açıklamasına bakılırsa son da olmayacaktır. Yani asıl tartışılması gereken bu son saldırının kimler tarafından yapıldığı değil ülkemizin ve halkımızın neden, hangi politikalar ve kimler tarafından hedef haline getirildiğidir.
Suriye’nin geleceği ABD, İsrail, Rusya, İngiltere, Türkiye ve diğer emperyalist ve işbirlikçi güçler tarafından sürekli gündemde tutuluyor. Ülkeler arası turlar düzenleniyor; Kerry, Putin’le; Putin Davit Cameron’la; Erdoğan, Obama ile görüşüyor. Hızlandırılmış bir program yapılıyor ve üstüne Reyhanlı saldırısı gerçekleşiyor.
Nihayetinde acı gerçek şudur: Emperyalizmin ve yerli işbirlikçilerinin Ortadoğu’ya özgürlük planları halklarımıza sadece ölüm, acı ve gözyaşı getirmiştir.
Reyhanlı’da halkımızı katleden bombalar, Emperyalizmin ve AKP hükümetinin Suriye’ye yönelik saldırı ve savaş politikalarının doğrudan bir sonucudur. NATO ve bağlantılı çetelerin Suriye’de halka karşı gerçekleştirdiği alçak saldırıların bir benzeri Reyhanlı’da gerçekleşmiştir. R. Tayyip Erdoğan, NATO’yu veya BM Güçlerini işgale davet ettikçe halkımız bu tür saldırıların hedefi olacak ve ölümü yaşayan yine yoksul halklarımız olacaktır.
Reyhanlı’da yaşanan saldırının asıl sorumlusu AKP Hükümetidir. AKP bu gerçeği gizlemek için tahammülsüzlüğünü bir kez daha ortaya çıkarmış, konuyla ilgili yayın yasağı getirilmiştir.
AKP, işgal çağrıcılığından derhal vazgeçmeli, halkımıza hesap vermelidir.
NATO, BM ve diğer işgalci güçler Ortadoğu’dan defolmalı, Suriye’nin geleceğine Suriye halkının kendisi karar vermelidir.
Bu hain saldırının son olması ümidiyle ölenlerin yakınlarına ve tüm halkımıza başsağlığı diliyor, Reyhanlı halkının katillerine ve azmettiricisi emperyalizme karşı halkımızın yanında olduğunuzu beyan ediyoruz.

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ
İSTANBUL ŞUBESİ

Share Post