ÇHD Susmadı, Susmayacak!

ANKARA’DA OLAĞANÜSTÜ HAL DEVAM EDİYOR

Önceki ÇHD Genel Merkez yöneticilerinden Av. Sarper Gürcan’a 20 m mesafeden doğrudan hedef alınarak gaz bombası atılmış ve gaz bombası başına isabet etmiştir. Kafasında 4 cm civarında derinlik oluşmuş ve gözünü kaybetme riski mevcuttur.

ANKARA’DA OLAĞANÜSTÜ HAL DEVAM EDİYOR.

Ankara’da Gezi Parkı/Taksim direnişine destek vermek amacıyla başlayan eylemler devam ederken, Ankara Polisinin terörü de devam ediyor.

Halka gaz bombaları ve çeşitli kimyasallarla yapılan saldırılar yanında, sivil giyimli kişiler polis eşliğinde coplarla halka saldırıyor. Revir olarak tahsis edilen çeşitli Kitle örgütü mülklerine saldırılar düzenleniyor.

Saldırılar sonucu  sekiz hastanın tedavileri Ankara Numune Hastanesi’nde devam etmektedir. Ethem Sarısülük ve Mutlu Coşar’ın hayati tehlikeleri ise halen varlığını korumaktadır.

En son bugün akşam saatlerinde üyemiz ve önceki ÇHD Genel Merkez yöneticilerimizden Av. Sarper Gürcan’a 20 m mesafeden doğrudan hedef alınarak gaz bombası atılmış ve gaz bombası başına isabet etmiştir. Kafasında 4 cm civarında derinlik oluşmuş ve gözünü kaybetme riski mevcuttur.

Ankara’da bu toplantı ve gösterilerde 2 Haziran 2013 tarihinde Pazar günü toplam 595 gözaltına alınmış, 30 kişi yakalama işleminden sonra serbest bırakılmış ancak 565 kişi halen gözaltındadır.   Bu gözaltılar ve devamındaki sürecin  tamamı hukuksuzdur.

Bu süreç boyunca gözaltı işlemlerinde aşağıdaki hukuksuzluklar tarafımızdan tespit edilmiştir.

·                             Gözaltına alınanlar son derece keyfi bir şekilde alınmıştır. Haklarında herhangi bir yakalama ve gözaltı kararı yoktur.

·                             Henüz bir gözaltı kararı yokken ve yakalanan kişilerin kişilerin hukuksuz bir şekilde fotoğrafları çekilmiş, eşyalarına el konulmuş ve parmak izi alınmaya çalışmıştır.

·                             Hemen yapılması gereken bir işlem olan Adli Tıp Kurumuna sevk işlemi uzunca bir süre yapılmamış, bazı kişiler 12 saat sonra ancak Adli Tıp Kurumuna götürülmüştür.

·                             Gözaltı süresinin bitmesine yakın halen kimlik tespiti yapılamayan insanlar mevcuttur.

·                             Kimin nerede hangi Karakola götürüldüğü Emniyet yetkilileri tarafından dahi bilinmemektedir. Bu durum gerek avukatlarda gerekse de ailelerde çeşitli endişeler yaratmıştır.

·                             Bu kişilere yakalama ve gözaltı işlemeleri sırasında ve sonrasında işkence ve kötü muamele uygulanmıştır. Şiddete maruz kalmışlar ve dövülmüşlerdir.

·                             Gözaltına alınanlara hakları hatırlatılmamış ve temel ihtiyaçları karşılanmamıştır.

·                             Savunma hakları kısıtlanmış, 12 saatten sonra ancak bir kısmı avukatları ile görüşebilmiş, hukuki destek almış ancak henüz avukatları ile görüşemeyen kişiler mevcuttur.

·                             Bu kişilere ifadelerinde, toplantı ve gösteri ile ilgisi olmayan oldukça ağır  ve kabul edilemez suçlamalar yöneltilmiştir.

Siyasal iktidarı bir kez daha uyarıyoruz. Ankara Emniyet Müdürlüğü uyguladığı bu terörden ve hukuksuzluktan derhal vazgeçmelidir.

Saldırılara son verilmeli ve gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalıdır!

Çağdaş Hukukçular Derneği

Ankara Şubesi

Share Post