ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

BASINA VE KAMUOYUNA İKTİDARIN HALKA SALDIRISI DEVAM EDİYOR!

liceDiyarbakır ili Lice ilçesi Kayacık Köyünde Karakol inşaatını protesto edilmesi sırasında Karakoldan halkın üzerine ateş edilmesi sonucu 18 yaşındaki Medeni Yıldırım Jandarmanın açtığı ateş sonucu hayatını kaybetmiş, 2’si ağır olmak üzere 10 kişi de yaralanmıştır. Yıldırım ailesine başsağlığı dilerken, yaralılarımıza da acil şifa diliyoruz.

Kürt Halkı, Bölge’de karakolun işkence, yargısız infaz ve zulüm anlamına geldiğini çok iyi bilmektedir. Karakolun yapılmasını protesto ederken silahsızdır. Ancak buna rağmen halkına zulmetmeyi ve saldırmayı bir gelenek haline getiren siyasal iktidar, halka ateş açmıştır. Bu bir katliam girişimidir. Lanetliyoruz!

Daha dün, Gezi Parkı süreci olarak başlayan direnişte, 3 gencimizi yitirdik. Siyasal iktidarın, Gezi sürecindeki tutumu ve davranışı ile Lice’deki tutumu ve davranışı aynıdır: Sokakta halk varsa, bir şey talep ediliyorsa, gaz, su ve silah ile cevap vermek…

O sebeple bizler “öncelikle sorumlular bir an önce yargı önüne çıkarılsın, hesap versin” demiyoruz. Bizler biliyoruz ki; bırakın bu sorumluların ortaya çıkarılması ve yargılanmasını, bir de bu katliamı yapanlara ikramiyeler verilecektir. Gezi sürecinde halka karşı kullanılan polise verilecek ikramiyeler gündemdedir. Roboski katliamının failleri hala ortaya çıkarılmamışken, evlatlarını yitiren ailelere verilen cezalar hatırımızdadır.

Halka karşı uygulanan bu saldırı bir devlet politikasıdır. Türkiye’de asker ve polis infazları cezasızlıkla sonuçlanmakta, etkin soruşturmalar yürütülmemekte; aksine katiller soruşturma ve yargılamalarda karşımıza “müşteki” olarak çıkmaktadır.

Siyasal iktidarı uyarıyoruz: İnkâr ve baskı politikalarınızın artık Türk ve Kürt halkları üzerinde bir hükmü yok! Artık katilleri ve azmettiricilerini arkalamaktan, halka karşı işlenen suçlarda ısrarla uygulamaya devam ettiğiniz bu cezasızlık politikasından bir an önce vazgeçin!

Çağdaş Hukukçular Derneği olarak; gerek Devletin cezasızlık politikasından vazgeçmesi, gerekse de Lice’de ölüm ve yaralanma ile sonuçlanan bu olayın faillerinin ortaya çıkartılması ve cezalandırılması için mücadelemizi sürdüreceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ
GENEL MERKEZİ