ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

ÇHD BURSA ŞUBE’DEN SUÇ DUYURUSU…

ÇHD BURSA1

 

 

“Çağdaş Hukukçular Derneği Bursa Şubesi olarak demokratik hakkını kullananlara ve yurttaşlara yönelik sopalı, kürekli tırmıklı, saldırıda bulunanlar, saldırganlara bu silahları dağıtanlar ve açıkça görevi ihmal eden ve kötüye kullanan emniyet görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz.” 

 

 

 

BASINA VE KAMUOYUNA                

Haziran Eylemlerinde polisin attığı gaz fişeği sonucu yaralanan ve 9 ay komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölümü sebebi ile tüm Türkiye’de olduğu gibi Bursa’da da yürüyüş ve etkinlikler düzenlenmiştir.

12 Mart 2014 günü Bursa’da düzenlenen barışçıl yürüyüşün dağılma aşamasında göstericilere Tayyare Kültür Merkezi ile Belediye Binası arasındaki yolda sözle tacizde bulunan ve bir kişiyi darp eden gruba bir kamyon ile tırmık, balta, kürek ve çapa gibi bir kısım malzeme dağıtılmıştır.

Bu aletleri de eline alan saldırganlar dağılmakta olan ve yoldan geçen halka saldırmışlar, hakaret ve aşağılama ile birlikte bir kısım darp eyleminde bulunmuşlardır.

Basına yansıyan görüntülerde de görüldüğü üzere yürüyüş sebebi ile olay yerinde bir görevli TOMA ile çok sayıda polis memuru olmasına rağmen emniyet görevlilerince olaya hiçbir müdahale gerçekleşmemiştir.

Olaydan bir gün önce Yine Berkin Elvan için demokratik hakkını kullanarak Bursa’da yapılan yürüyüşe katılanlara gaz, su ve plastik mermi ile müdahalede bulunan, 2 kadın ağır olmak üzere birçok yurttaşımızın yaralanmasına sebebiyet veren ve birçok kişiyi gözaltına alan kolluk güçlerinin, kamuoyunda da infiale neden olan tırmıklı sopalı küreli saldırgan gruba müdahale etmek bir yana sözlü uyarıda dahi bulunmaması suçtur. Bu olay biz Haziran ayındaki palalı saldırı olayını anımsatmıştır.

Çağdaş Hukukçular Derneği Bursa Şubesi olarak demokratik hakkını kullananlara ve yurttaşlara yönelik sopalı, kürekli tırmıklı, saldırıda bulunanlar, saldırganlara bu silahları dağıtanlar ve açıkça görevi ihmal eden ve kötüye kullanan emniyet görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz.

Çağdaş Hukukçular Derneği olarak hukuki sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı bildiriyor, tüm kamuoyunu da bu konudaki duyarlılığı arttırmaya çağırıyoruz. 14.03.2014

                                                              Çağdaş Hukukçular Derneği

                                                                      Bursa Şubesi Adına

                                                           Başkan Av. Aslı EVKE YETKİN