ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

DEVLET TERÖRÜ ALABİLDİĞİNE SÜRÜYOR!

pageFaşizm saldırmaya devam ediyor. Saldırılar hız kesmiyor.

İki gün önce Silopi’de, hastane önünde içinde yaralı olan bir araca polis tarafından ateş açıldı, iki kişi yaşamını yitirdi.  Kent silahlarla tarandı, birçok yer ateşe verildi, evler yıkıldı, yakıldı. Gözaltındaki kişiler, kendilerine silahla tecavüz de dâhil türlü işkence metotlarının uygulandığını anlatıyorlar.

Dün Sarıyer’de ABD’ye yönelik bir eylem sonrasında, polise karşı taş atarak direnen bir kadın devrimciyi göğsüne kurşun sıkarak katletmek istediler.

Yine dün, Şırnak’ın Cizre ilçesinde, polis tarafından Devlet Hastanesi’nin acil servisi önünde etrafa rastgele ateş açıldı.

Bir şantiyede kelepçeleyip yere yatırdığı işçilere, “Türk’ün gücünü göreceksiniz! Hepiniz karşılığını göreceksiniz!” diye bağıran özel harekâtçının ağzından dökülen sözler, aslında içinde bulunduğumuz durumu özetliyor.

İlan edilmemiş bir sıkıyönetim, hukuk tanımaz bir devlet terörü söz konusudur.

Kapıyı çalan hırsız, “hırsız var” diye bağırırmış. Hükümet suçüstü durumundadır. Havuz medyasıyla, siyasi brifingle sessiz hale getirdiği ana muhalefetiyle, dünden razı MHP’sinden destek alarak, seçim öncesi ileri demokrasiden, başkanlık sisteminden söz eden AKP, ülkeyi kan gölüne çevirmiştir.

Hükümetin seçimle alamadığını terörle almayı amaçlayan bu politikaları, demokrasi güçlerine yeni görevler yüklüyor.

Aynı hükümet, halk muhalefetine rağmen aylar öncesinden bir sıkıyönetim haline hazırlık amacıyla çıkardığı “iç güvenlik” yasalarını yürürlüğe koymakta, yeni düzenlemelerle soruşturma alanlarını savunmaya kapatmayı amaçlamaktadır. Saldırı kanlı terörle sınırlı kalmayacak, adliyedeki faşist uygulamalarla, savunma alanlarını da savunmasız bırakacaktır.

Hep birlikte sesimizi yükseltmeliyiz.

Akan her damla kanın hesabının sorulması için her alanda üzerimize düşeni yapacak, adliye salonlarının savunmaya kapatılmasına, infaz ve işkencelere karşı tüm kademelerdeki faillerden hesap sormaya, bütün gücümüzle devam edeceğiz.

Tüm hukukçu örgütlerini ve meslektaşlarımızı, faşizmin açık saldırısına karşı dayanışmaya ve birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.  

Bu kavga faşizme karşı, bu kavga Hürriyet kavgasıdır!

11.08.2015

Çağdaş Hukukçular Derneği

Genel Merkezi