ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

EMİNAĞAOĞLU’NUN YANINDAYIZ..

chd_logo_1

YARGIÇLAR SENDİKASI GENEL BAŞKANI EMİNAĞAOĞLU’NUN YANINDAYIZ!

AKP iktidarının yargı eliyle toplumu baskı altına alma ve dizayn etme uygulaması son yıllarda avukatlara yönelmiş, 26 Kasım 2011 tarihinde Abdullah Öcalan ve Kürt siyasal hareketinin savunmanlığını yürüten 41 meslektaşımız gözaltına alınmış ve 37’si tutuklanmıştı. İçinde bulunduğumuz 2013 yılı, avukatlara yönelik saldırıların daha da yoğunlaştığı bir yıl oldu. Önce 18 Ocak 2013 günü Derneğimizin merkez ve şubeleri ile üye ve yöneticilerimizin ev ve ofisleri basıldı; 9 meslektaşımız tutuklandı. Bu operasyonu, İstanbul Barosuna yönelik davalar ve ardından Gezi sürecinde savunmanlık yapan avukatlara yönelik soruşturmalar izledi.

AKP’nin her geçen gün dozu giderek artan bu faşizan uygulamaların hukukçulara yönelik son halkası, Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu hakkında açılan soruşturma oldu. Basında yer alan haberlere göre,  İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Ocak ayında Derneğimize yönelik olarak gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan üye ve yöneticilerimize destek vermek için İstanbul Adliyesi’nde bulunan Eminağaoğlu hakkında soruşturma başlattı.

Daha önce CHP Denizli milletvekili ve eski Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın duruşmasında, “heyete görevlerinden ötürü hakaret ettiği” gerekçesiyle hakkında 4 yıl hapis cezası istemiyle dava açılmış olan Eminağaoğlu hakkında, Gezi eylemlerine destek verdiği için “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu Muhalefet Etmek” suçundan da dava açılmıştı.

Anlaşılan o ki, Savcılık, yargıdaki muhalif ve sıra dışı duruşu nedeniyle sık görev yeri değiştirilerek sürülen Eminağaoğlu’nun, bu ‘’sürülme’’ler ve açılan davalara rağmen, bir türlü ‘’yola gelmediğini’’ düşünmüş ve Eminağaoğlu’na bir kez daha haddini bildirmek ve gözdağı vermek istemiştir. Savcıya göre, görev başındaki bir hâkimin ‘’terörist’’ olmakla suçlanan avukatlara destek vermek için adliyede bulunması kabul edilebilir bir durum olmayıp cezalandırılması gereken bir duruş. Oysa Eminağaoğlu’nun suç teşkil eden bir eylemi söz konusu olmamış, yalnızca ifade özgürlüğü gibi en temel, demokratik haklarından birini kullanmıştır. Hiç kimse, anayasa ile güvence altına alınmış haklarını kullandığı için cezalandırılamaz. Eminağaoğlu, anayasal bir hakkını kullandığı için cezalandırılmak istenmektedir.

Ömer Faruk Eminağaoğlu hakkında açılan soruşturma ile yargıda farklı bir duruşu temsil eden Yargıçlar Sendikasına gözdağı verilmekte, yargıç örgütlerinin avukatlarla dayanışmaları, hak ve adalet mücadelelerinde yan yana gelmeleri bir tehlike olarak görülmektedir. Siyasal İktidar tıpkı daha evvel Yargı-Sen’i kapatmasında olduğu gibi yargıdaki farklı ses ve anlayışlara tahammül etmemektedir.

Kaldı ki, Eminağaoğlu hakkında açılan bu soruşturma, aynı zamanda, henüz hakim karşısına dahi çıkmamış derneğimiz üye ve yöneticilerinin masumiyet haklarının savcılık tarafından ihlal edildiğini, üye ve yöneticilerimizin ortada henüz bir mahkeme karar bulunmadığı halde, savcılıkça peşinen ‘’terörist’’ kabul edildiğini, ‘’terörist’’lere destek vermenin de benzer bir ‘’suç’’ olarak kabul edildiğini göstermektedir.

AKP iktidarı, yargı eliyle toplumu dizayn etme ve muhalif tüm unsurları bertaraf etmeye dönük bu faşizan uygulamalardan derhal vazgeçmeye, demokratik hakların kullanımı önündeki engelleri kaldırmaya davet ediyor, Yargıçlar -Sendikası Genel Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun yanında olduğumuzu bu vesileyle ilan ediyoruz.08.11.2013

Saygılarımızla

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ

Genel Merkezi

 ESKI YARSAV BASKANI OMER FARUK EMINAGAOGLU

Share Post