ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

HDP’Lİ BELEDİYELERE EL KONMASI KABUL EDİLEMEZ

BASINA VE KAMUOYUNA
HDP’Lİ BELEDİYELERE EL KONMASI KABUL EDİLEMEZ

Tam 3 yıl önce 28 HDP’li belediyeye el konmuş ve seçilmiş belediye başkanları görevden alınarak yerlerine kayyumlar atanmıştı. O gün Çağdaş Hukukçular Derneği olarak yapılanın adeta bir “haydutluk” olduğunu belirtmiştik. Aradan geçen 3 yılın ardından bugün tekrar Diyarbakır, Mardin ve Van belediyelerine el konulup yüzlerce belediye çalışanı gözaltına alındı; belediye başkanlarının görevlerine son verilip valiler belediyelere kayyum olarak atandı.

3 yıl önce yapmış olduğumuz tespiti bugün de aynen tekrarlıyoruz; yapılan, kelimenin tam anlamıyla haydutluktur! Bu durum, siyasal iktidarın Kürt halkına yönelik imha ve asimilasyon politikalarına tekrar hız vereceğinin kanıtı mahiyetindedir. Kürt coğrafyasına yapılması planlanan kapsamlı operasyonlar ve işgal stratejileri birlikte değerlendirildiğinde baskıların artacağı, kayyum atamalarının artarak devam edeceği anlaşılmaktadır.

Kürt halkının oyları ile seçilen belediyelere el konması siyasal iktidarın yeni hazırlıklar içerisinde olduğunu göstermektedir. Seçimleri ve sandığı işine geldiğinde meşru görüp, kaybettiğinde “yasa dışı” ilan eden AKP’nin bugün seçimler yoluyla halkın oyunu almış olan belediyelere el koyması gelinen noktada artık hiç de şaşırtıcı değildir.

Siyasal iktidar açıkça Kürt coğrafyasına yönelik girişilmesi düşünülen operasyonlar öncesinde Kürt halkının tepkilerini de ortadan kaldırmak için halkın oylarıyla seçtiği temsilcilerine ve kurumlarına saldırı başlatmıştır. Öte yandan uzun yıllardır her türlü baskı ve imha girişimlerine rağmen direnişini sürdüren Kürt Halkı bu saldırıya karşı da en güzel cevabı verecek ve direnecektir.

Ekonominin dibe çöktüğü, işsizliğin katlanarak arttığı, eğitim ve sağlık hakkının ortadan kalktığı, hukuk ve adaletin esamisinin okunmadığı faşizm koşullarında AKP iktidarı halka yönelik saldırılarını ve baskısını artırarak sürdürmektedir. HDP’li belediyelere el konması da bu sürecin bir parçası ve sonucudur.

Kürt halkının kendi oyları ile seçtiği belediyelere el konması asla kabul edilemez. Kürt Halkına yönelik imha politikalarına derhal son verilmelidir. Tüm halkımızı Kürt Halkı ile dayanışmaya çağırıyoruz. Çağdaş Hukukçular Derneği olarak Kürt Halkının yanında olduğumuzu bir kez daha kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Saygılarımızla. 19.08.2019

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ

Share Post