ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

KAR HIRSINA YEDİ KURBAN

Gazetelerde kısa bir haber;

1Z7_metan“Muğla’nın Milas İlçesi, Güllük Beldesi’ndeki bir atık su terfi istasyonunda, atık su dolu 7 metre derinliğindeki depoya bakım yapmaya giren işçiler ile dışarı çıkmaması üzerine merak edip aşağı inen çalışma arkadaşlarından oluşan toplam 6 kişi metan gazından zehirlenerek öldü. Gazdan etkilenen işletmenin müdürü ise kaldırıldığı hastanede kurtarılamayarak hayatını kaybetti.”

Eşleri, anne ve babaları, çocukları, kardeşleri, sevdikleri ve onları sevenler vardı. Ancak kapitalizmin ve işçi düşmanı devlet düzeninin kar hırsıkarşısında yedi işçi ile birlikte onların tüm hayatları işte yukarıda ifade edilen o küçücük haber kadar değer taşıyordu.

Yedi işçinin katili hiç yabancı değildi; işçi sınıfının sömürüsü ve kanı üzerine yükselen sermaye gruplarından biri olan Tepe-Akfen şirketi burada da karşımızda idi. Ve yedi işçinin katline sebep olan çok basit bir iş güvenliği açığı: İşçilerde inecekleri kuyunun gaz ölçümünü yapacak cihaz ve gerekirse kulanacakları basit bir gaz maskesi yoktu.

Evet, yedi hayatın karartılmasının nedeni bu kadar basit idi. belki bir kaç yüz liraya mal olacak iş güvenliği malzemeleri yedi işçinin hayatınıkurtaracaktı.

Burada sadece şirket değil, tabii ki gerekli denetim görevini yerine getirmeyen yetkililer de yaşanan bu cinayetten sorumludurlar. Bu, onların halkımıza ve işçilere nasıl bir değer biçtiklerinin açık bir göstergesidir. İş güvenliği için gerekli önlemleri almayan şirket ile denetim görevini ihmal eden yetkililer açısından durum sadece basit bir hata ve maliyet meselesi olarak değerlendirilemez. Zira son Gezi Parkı Direnişinde görüldüğü üzere TOMA’sıyla, binlerce polisi ve jandarmasıyla, basını ve mahkemeleriyle halkın mücadelesinin bastırılması için hiç bir masraftan kaçınmayan devletin tabii ki iş güvenliğine harcayacak da parası bulunur. Ancak devletin hazinesi hakın çıkarları için değil, halkın mücadelesine karşı faşist devlet aygıtının güçlendirilmesi için kullanılır.

Çağdaş Hukukçular derneği olarak yaşanan iş cinayetinde hayatının yitiren Mustafa Öztürk (39), Yüksel Kum (46), Özcan Özkan (51), Fikret Özdemir (37), Hasan Özgür (43), Mevlüt Özbakır (48) ve Serkan Miral’i (27) saygıyla anıyor; ailelerine; yakınları ve doslarına ve tüm işçi sınıfına başsağlığıdiliyoruz.

Çağdaş Hukukçular derneği olarak yaşanan bu cinayetin peşini bırakmayacak, takipçisi olacağız.

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ

GENEL MERKEZİ

Share Post