ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

TCDD’DE YENİ ATAMALAR HABERİ MANİPÜLASYONDUR

BASINA VE KAMUOYUNA

TCDD’de Yeni Atamalar Haberi Manipülasyondur

Bu sabah basına yansıyan haberlerde Cumhurbaşkanlığı’nın 19 Eylül 2019 tarihli 2019/327 sayılı Kararnamesi ile Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Erol Çıtak’ın görevden alınarak yerine Yalçın Eyigün’ün; 2019/328 sayılı Kararnamesi ile TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’ın görevden alınarak yerine Ali İhsan Uygun’un, Genel Müdür Yardımcısı olarak Öner Özgür’ün; 2019/329 sayılı Kararnamesi ile TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Veysi Kurt’un görevden alınarak yerine Kamuran Yazıcı’nın atandığı açıklanmıştır.

Kararnamede kullanılan dil kamuoyunu yanıltmaya, gerçekleri gizlemeye, suçu örtmeye ve suçluları aklamaya yöneliktir. Söz konusu kararnamelerin daha dün Bilecik Bozöyük’te kılavuz trenin raydan çıkarak iki makinistin hayatını kaybettiği haberlerinin ardından yayınlanması ve aynı tarihi taşıması bilinçli bir tercihtir.

Kararnamede adı geçen kişiler 20 Şubat 2019 tarihinde görevden alınmışlar, bu gün kalıcı ataması yapılan kişiler de aynı tarihte vekaleten göreve başlamışlardı. Şubat ayında adı geçen kişilerden Erol Çıtak Ulaştırma Bakanlığı özel kalemde görevlendirilmiş, TCDD A.Ş. Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt emekliye ayrılmış, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ise merkeze alınmış, bu kişilere maaş ödenmeye devam edilmişti.

Erol Çıtak, İsa Apaydın, Veysi Kurt ve şu anda TCDD Genel Müdürü olan Ali İhsan Uygun yaşanan tren katliamlarının birinci dereceden sorumlusudurlar. Görev değişikliği ve yeni atamalar “kol kırılır yen içinde kalır” denilerek yüzlerce insanın yaşamından sorumlu olanların birbirlerini koruma ve aklama hamlesidir.

13 Aralık 2018 tarihinde yaşanan Ankara Tren Katliamı sonrasında yapılan görevden almaların, 19 Eylül 2019 tarihindeki Bozöyük Tren kazasıyla aynı gün yayınlanan kararname ile yeni bir gelişme imiş ve sorumluluklarından dolayı cezalandırılıyorlarmış gibi duyurulması kabul edilemez.

TCDD’nin sadece son iki yıllık sorumluluk tablosuna bakıldığında, 4 Ağustos 2017’de Elazığ’da 2 makinist, 8 Temmuz 2018’de Çorlu’da 7’si çocuk 25 kişi, 13 Aralık 2018’de Ankara’da 9 kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı. Bu sebeple Erol Çıtak, İsa Apaydın, Veysi Kurt ve şu anda TCDD Genel Müdürü olan Ali İhsan Uygun ile birlikte TCDD üst yönetimi ve bakanlık yetkililerinin sadece görevden alınması değil, yargı önüne çıkmaları ve yargılanmaları gerekmektedir.

Pamukova’da, Çorlu’da, Ankara’da yüzlerce insanın hayata dair umutlarını kıranların, anneleri çocuklarından, çocukları ana-babalarından ayıranların “kol kırılır yen içinde kalır” diyerek birbirlerini aklamalarına izin vermeyeceğiz.

Çağdaş Hukukçular Derneği

İstanbul Şubesi

Share Post