ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

Çorlu’da Katledenler Ankara’da Saldırdı!

ÇORLU’DA KATLEDENLER ANKARA’DA SALDIRDI!

Biri henüz 6 aylık, 7’si çocuk 25 kişi katledildi Çorlu’da… Alınmayan önlemler, yerine getirilmeyen sorumluluklar sebebiyle Uzunköprü – Halkalı treni 8 Temmuz 2018 tarihinde çocuklara, eşlere, kardeşlere, anne ve babalara mezar oldu.

Hattın yapımında yer alan şirketin Yönetim Kurulu üyesi ile Ulaştırma Bakanlığına danışmanlık yapan iki bilirkişinin taraflı raporuyla özel şirket yetkilileri, Ulaştırma Bakanı, TCDD Genel Müdürü dahil tüm üst düzey sorumlular hakkında takipsizlik kararı verildi, aklandı ve yargıdan kaçırıldı.

Bugün, Anayasa Mahkemesi önünde açıklama yapıp başvuru yapmak isteyen katliam mağduru aileler, avukatları, destek için orada olan milletvekilleri kalkanlarla darp edilip “süpürüldü”. Gaz/plastik mermi sıkmadan da olmazdı tabii! İşkenceci bir polis amiri, çocuğunu yitirmiş anneler, eşini veya torunlarını yitirmiş 60 – 70 yaşındaki insanlar, kardeşlerini yitirmiş acılı aileler için “Milletvekillerini ayırın, gerisini süpürün” şeklinde talimat verdi ve saldırıyı bizzat uyguladı. Anneler yerlere savruldu, dedeler darp edildi, hastaneye kaldırıldı.

Ailelerin en büyük suçu sorumluların yargılanmasını istemek, “ADALET İSTİYORUZ” demekti.

25 kişinin ölümüne 328 kişinin yaralanmasına sebep olan tüm kamu görevlilerinin ve yetkililerinin yargılaması için 11 aydır seslerini duyurmak için mücadele eden mağdur aileler savcılığın 4 alt düzey çalışan dışında diğer tüm sorumlular hakkında takipsizlik kararı vermesine karşı başvuru yapmak amacıyla Anayasa Mahkemesi önüne geldiler. Tek istedikleri bu adaletsizliğe itiraz etmekti. Ama olmaz “adil bir hukuk düzeninde” her şeye polis karar verir. Bugün de böyle oldu; polis daha ilk andan itibaren ailelere müdahale edip seslerini duyurmalarına engel olmak için bütün “yeteneklerini” sergilemeye başladı.

“Vali bey yasakladı” talimatı çocuğun da ölse, eşin, kardeşin, annen, baban da ölse adalet istemek yasak! denilerek bir kez daha karşımızdaydı.

Anayasa Mahkemesi’nin bahçe duvarının önünde açıklama ve mahkemeye başvuru yapmanın karşılığı darp, gaz/plastik mermi…

Tren hatlarını ve ilgili tüm işlemleri denetlemek, gerekli güvenlik ve yapım işlemlerini yapmakla görevli kamu kurumları üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmediklerinden 7’si çocuk 25 kişi Çorlu Tren Katliamı’nda yaşamını yitirdi. Ulaştırma Bakanlığı, Devlet Demiryolları ve ilgili şubeleri görevli ve yöneticileri bu katliamdan sorumludur.  Sorumlular hakkında savcılığın verdiği takipsizlik kararının hukuken hiçbir geçerliliği yoktur ve hükümsüzdür.

Ülke yargı sisteminde, yerel mahkeme ve üst mahkemelerin; yapmazlar ama dalgınlıklarına gelir de hukuka aykırı karar verirlerse bu kararı düzeltmek AİHM’sine kadar vatandaşını yormamak için açtıkları Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yolunda ve mahkeme önünde, hayatını kaybeden çocukların, annelerin, babaların, kardeşlerin mağdur ailelerini biber gazı sıkıp darp eden yargı düzenine sesleniyoruz;

Soma’dan Çorlu’ya katledilen her bir canımızın hesabı sorulana kadar, tüm sorumlular yargılanıp hak ettikleri cezayı alana kadar mağdur aileler ile birlikte mücadele edeceğiz buna bir kez daha söz veriyoruz.

 

Yargı çarkının dişlileri size sesleniyoruz:

 

Bu söz bizim onurumuz, bugün ailelere, avukatlara ve milletvekillerine yaptığınız saldırı da sizin utancınız olarak tarihe bir kez daha yazıldı.

 

Asla vazgeçmeyeceğiz!

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ

Share Post