ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

YOKSULLARIN AVUKATI BEN RAMOS KATLEDİLDİ

YOKSULLARIN AVUKATI BEN RAMOS KATLEDİLDİ

 

Filipinler’de yoksulların ve ezilenlerin davalarında gönüllü avukatlık yapan değerli meslektaşımız Avukat Benjamin Tarug Ramos 6 Kasım günü uğradığı silahlı saldırıda öldürülmüştür.

Avukat Ramos, Çağdaş Hukukçular Derneği’nin Filipinlerde kardeş örgütü olan Halkın Avukatları Ulusal Birliği’nin (National Union of People’s Lawyers) üyesidir. Kendisi Filipinler Avukatları Ulusal Birliği’nin Negros’ta genel sekreterliği görevini yürütmekteydi. Ramos, köylülerin, çevre hakları savunucularının, aktivistlerin ve Negros’taki kitlesel örgütlerin tanınmış ve gönüllü avukatıydı.

Motosikletli saldırgan Ramos’a yaklaşmış ve 3 el ateş ederek olay yerinden uzaklaşmıştır. Benzer olaylarda genellikle olduğu gibi halen yakalanmadığı bilinmektedir.

Dünya çapında bir anma ve farkındalık günü olan 24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü, 2015 yılında Filipinli avukatlara ithaf edilmişti. 2015 yılındaki bilgilere göre Temmuz 2012-Aralık 2014 tarihleri arasında 16 avukatın görevlerini yapmaları sebebiyle hedef alınarak öldürülmüş oldukları tespit edilmişti. Maalesef o tarihten bugüne kadar hukuk örgütlerinin dikkat çektiği tehlike azalmamıştır. (https://cagdashukukcular.org/tehlikedeki-avukatlar-2015-raporu.html ; Tehlikedeki Avukatlar Günü 2015 yılı raporu için bkz. http://nl.dayoftheendangeredlawyer.eu/wp-content/uploads/sites/2/2015/01/Basic-report-for-the-Day-of-the-Endangered-Lawyer-2015.pdf )

Değerli Avukat Ramos Filipinler’de son 2 yıl içinde öldürülen 34. avukattır. Filipinlerde hak savunuculuğu yapan, baskı altında kalmış, ezilen halkın gönüllü avukatlığını üstlenen meslektaşlarımız siyasi olarak hedef haline getirilmektedirler. Meslektaşlarımız yaşamları pahasına adalet mücadelesini sürdürmeye çalışmaktadırlar.

Çağdaş Hukukçular Derneği olarak değerli dostumuz Avukat Ramos’un bir silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybetmesinden duyduğumuz derin üzüntüyü kamuoyu ile paylaşmak ve Filipinler’de avukatları hedef alan saldırılara hukuk örgütlerinin dikkatini çekmek istiyoruz. Başta barolar olmak üzere ülkemizin tüm hukuk örgütlerine, sınır tanımayan bu vahşi saldırılara karşı Filipinli avukatların yanında olduklarını en güçlü şekilde göstermeleri çağrısı yapıyoruz.

 

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ

Share Post