ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

12 EYLÜL UTANÇ MÜZESİ ÇHD’Lİ AVUKATLARA VE HAZİRAN GEZİ DİRENİŞÇİLERİNE ATFEDİLDİ..

12 eylul

12 EYLÜL UTANÇ MÜZESİ ÇHD’Lİ AVUKATLARA
VE HAZİRAN GEZİ DİRENİŞÇİLERİNE ATFEDİLDİ
.
.

12 Eylül Utanç Müzesi 4.yılında Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde açıldı.

Müzede Ulucanlar’daki darağacı, Deniz Gezmiş’in parkası gibi bilinen objelerin yanı sıra “Haziran Direnişi” temasıyla güçlendirilen sergide Gezi olaylarında öldürülenlerin eşyalarına da yer verildi.

Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin tüm katlarını kapsayan sergiye Ethem Sarısülük’ün ailesi ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu yöneticisi katıldı.

Saygı duruşu ve sanatçı Mehmet Özer’in sunumuyla başlayan açılış töreninde Devrimci 78’liler Federasyonu adına konuşma yapan Başkan Kamber Ateş, Müze’nin 12 Eylül sürecinde emekçi halklara yönelik baskı politikalarını, zalimce uygulamalarını ve devlet terörünü bütün çıplaklığıyla teşhir eden büyük bir platforma dönüştüğünü ifade ederek, “Bu seneki tüm etkinliklerimizi direnme hakkı için Gezi Direnişçilerine, savunma hakkı için ÇHD’li avukatlara adıyoruz” dedi.

Müzede bu yıl, “Gezi Direnişi”nde öldürülen Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert ve Medeni Yıldırım’ın kişisel eşyaları ve video görüntülerinin yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanından Gezi Direnişi’ne ilişkin fotoğrafları, biber gazı fişekleri ve gaz maskeleriyle de polis şiddetine dikkat çekiliyor. “Roboski Katliamı”nda hayatını yitirenlerin eşyalarının bulunduğu bölümün yanı sıra 2004 yılında Mardin Kızıltepe’deki evinin önünde 12 yaşında 13 kurşunla öldürülen Uğur Kaymaz’ın kanlı giysileri, Devrimci Ulaş Bardakçı’nın kazağı ve Hıdır Aslan’ın eşyalarının baş köşede yaraldığı sergide, Diyarbakır Cezaevi’ndeki kötü uygulamaları protesto etmek için kendilerini yakan Mazlum Doğan ve Ferhat Kutay’ın evlilik yüzükleri de görülebilecek.

‘İşkence Aletleri’, ‘Mamak Mektupları’, ‘Yasaklanmış Kitap ve Yayınlar’ bölümlerinin yer aldığı sergide, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın ölüme yürüdükleri idam sehpası da yer alıyor.

Share Post