ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

24.06.2022 TARİHİNDE İZMİR GERİ GÖNDERME MERKEZİNDE YAŞANANALARA İLİŞKİN AÇIKLAMA

23 Haziranı 24 Hazirana bağlayan gece, bazı sosyal medya hesaplarında, İzmir Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde bağırışlar ve yangın olduğuna dair görüntülerin paylaşılması üzerine üyelerimiz saat 02:00 sıralarında GGM’ye gitmiş, kapıda ambulans ve itfaiye araçlarının olduğunu görmüş, içerden bağırışmalar duymuş, durumla ilgili bilgi almak ve içeride bulunan göçmenlerin iyi olup olmadığından emin olmak adına 4 göçmen ile görüşme yapmayı talep etmiş, ancak bina içine alınmadıkları gibi 3 saat boyunca kapı önünde bekletilmişler, kendilerine durum ile ilgili bilgi verilmemiştir. Ardından İzmir Barosu aracılığıyla GGM müdürü ile iletişime geçilmiş, avukatların sabah müvekkilleri ile görüştürülecekleri sözü verilmiştir.

Ertesi sabah üyelerimiz ve diğer avukatlara karşı saldırgan tutum devam etmiş, göçmenler ile görüştürülme sözü yerine getirilmemiştir. Göçmenler zorla deport işlemi için Geri Gönderme Merkezi’nden otobüslerle dışarı çıkarılmaya çalışılmıştır. Üyelerimiz ve orada bulunan avukatlar otobüslerin Geri Gönderme Merkezi’nden çıkmasını engellemek için önünde durmuşlar ancak kolluk ve güvenlik personeli avukatları tehdit etmiş, otobüsleri avukatların üzerine sürmüştür.

Tüm bu olaylara ilişkin İzmir Valiliği 24.06.2022 tarihinde bir açıklama yayınlanarak İzmir’de 226, Ankara’da 78 göçmenin sınırdışı edildiği bilgisi vermiş ancak kolluğun hukuk tanımaz ve saldırgan davranışlarına ilişkin bir açıklama yapma zahmetinde dahi bulunmamıştır.

“Yasa Dışı Göçmen” veya “Düzensiz Göçmen” gibi hukukta yeri olmayan terimler uydurularak göçmenleri sınırdışı eden ve topluma nefret aşılayan anlayışın asıl amacının, emperyalist ülkelerin sınır güvenlikleri için ödedikleri fonlara layık olmak olduğunu bizler çok iyi biliyoruz. Savaştan ve ülkelerindeki türlü felaketlerden kaçan göçmenlerin sığınma ve yaşama haklarının siyasi saikler uğruna hiçe sayılmasını hiçbir şekliyle kabul etmiyoruz.

Tüm bu yaşananlardan sonra, orada sığınma hakkı ihlal edilen göçmenleri savunmak için bulunan meslektaşlarımıza yönelik, ırkçı gruplar tarafından sosyal medya üzerinden faşist saldırılar ve linç kampanyası başlatılmıştır. Bu kişiler, üyelerimize yönelik türlü hakaretler ve aşağılamaların yanı sıra üyelerimizi arayarak tehdit etme cesaretini de kendilerinde bulmuşlardır. Bu cesaret, iktidar ve muhalefetin varolan krize ilişkin gündemi değiştirmek için aylardır göçmenler üzerinden yaratmaya çalıştıkları nefretin bir sonucudur. Tüm bu linç girişimi bizleri korkutmayacak olsa da, göçmenlerin zorla sınırdışı edilmesini engelleyememek bizleri daha çok yaralamıştır.

Hukuka aykırı olarak, kanunsuz emri uygulayan ve zorla sınırdışı etme zorbalığına katılan tüm personellerden, üyelerimizin üzerine otobüs sürerek onları ezme emri veren kolluk amirinden, şoför ve güvenlik personellerine kadar bu suça ortak olan herkes hakkında derhal soruşturma başlatılması için Derneğimizce şikayetler yapılacak olup, tüm sürecin takipçisi olacağımızı bildiririz.

Yine, savaştan ve felaketten kaçarak geldikleri yerde, zorla sınırdışı edilmelerine karşı duran tüm üye ve meslektaşlarımızla dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz. Üye ve meslektaşlarımıza yönelik sosyal medya ve diğer alanlar üzerinden saldıran kişiler hakkında da suç duyurusunda bulunacağımızı kamuoyuna bildiririz.

 

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ İZMİR ŞUBESİ

Share Post