ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

56 ÜLKEDEN 500 AVUKATIN KATILDIGI IADL KONGRESİ TAMAMLANDI..

IADLİADL(Uluslararası Demokratik Avukatlar Birligi) 18. Kongresi Brüksel Özgür Üniversite konferans salonlarında yapıldı.  56 ülkeden 500 avukat-hukukçu ve hukuk örgütlerinin katıldığı kongrenin konusu  halkların hakları için avukatlık olarak belirlendi.

İADL başkanı ABD li avukat Jeanne Mirrer  yaptıgı açılış konuşmasında iadl nin tarihsel geçmişini anlatarak hak ihlallerinden örnekler verdi. Kriz bölgelerinde hak ihlallerinin veı avukatlara yönelik saldırıların yoğunlaştığını, buna karşı uluslarası dayanışmanın daha fazla ön plana çıkması gerektiğini belirtti. Neolibera saldırı altında sosyal haklar konulu konuşma Belçikalı sendikacı Caroline Coopers tarafından yapılmasının ardından,oğleden sonraki oturumda konu ÇHD ve Türkiye’de avukatlara yönelik hukuk dışı müdahalelerdi.

ÇHD Genel Başkan Yardımcısı Münip ERMİŞ ÇHD iddianamesi suçlamalar konusunda bilgi verdi. Susma hakkını hatırlatmanın iddianamede bir terör faaliyeti olarak sayıldığını,aynı tip siyasal dava almanın örgüt üyeliğine delil olarak sunulduğunu, ÇHD’lilerin bu hukuk dışı suçlamalarla 14 ayı aşkın cezaevinde tutulduğunu, halen tahliye olmalarına rağmen ceza tehtidi altından kurtulmadıklarını bu hukuksuz suçlamalarla tekrar cezaevine düşme tehlikesi altında bulunduklarını belirterek, dayanışma için gösterilen ilgiden dolayı uluslarası avukat örgütlerine teşekkür ettiğini belirtti.

Daha sonra ÇHD davasında hakkında yakalama emri çıkarılan Av. Oya ASLAN 14 aydır ülkesinden uzak kalmak zorunda kaldığını yaptıkları işin sadece avukatlık yapmak ve müvekkillerini savunmak olduğunu belirtti. Siyasal iktidarının saldırısıyla adelet mücadelesinin asla geriletılemeyeceğinı, ceza tehditi altında bulunmasına rağmen önümüzdeki hafta içinde Türkiye’ye döneceğini ve adalet mücadelesine kaldığı yerden devam edeceğini belirtti.

ıadl2 Yurtdışına çıkış yasağı olduğu için kongreye katılamayan ÇHD Genel Başkanı  Av. Selçuk KOZAĞAÇLI Skype aracılığıyla İstanbul’dan görüntülü olarak toplantıya bağlandı. Yaptığı konuşmada siyasal iktidarların, çok başlı ve ancak çıkar çatışmaları sayesinde dengelenebilen yapılarını büyük kalabalıkların gözünde meşrulaştırmak için kullandıkları “parlamenter demokrasi”, “hukuk devleti-hukukun üstünlüğü/önceliği”, “anayasal güvence” gibi ünlü kavramların gölgesinde 14 ay boyunca tutsak kaldık. Bu aylar boyunca sadece büyük beton bloklara/panolara baktıktan sonra, salıverildiğimizde karşımızda duran manzarayı iyi analiz etmeliyiz. Adalet mücadelesi hukukun sınırları içerisine hapsedilemez, onun ötesinde bir şeydir, adalet mücadelesine kaldığımız yerden devam edeceğiz. Tutuklu olduğumuz süreçte bize destek olan tüm yabancı meslektaşlarımıza teşekkür ediyoruz. dedı,

Atölye çalışmaları şeklinde devam eden kongrede 10 atölye kuruldu.”Uluslararası Hukukun krizi ve Barış” “Neoliberal saldırılar altında sendikal haklar” “Göçmen hakları ve ırkçılığa karşı etkin mücadele” “Direnme, protesto etme ve örgütlenme hakkı olarak” konu başlıkları altında komite çalışmaları tamamlanan kongrede  18 Nisanda IADL’nin organ seçimleri yapıldı.Karar taslakları onaylandı.  19 Nisanda yapılan kapanış oturumunda ise komisyon raporlarının sunumu gerçekleşti.

 

Share Post