ÇHD Susmadı, Susmayacak!

28 DEVRİMCİ-YURTSEVER AVUKATIN TUTUKLULUĞU İLE YENİ ADLİ YILA BAŞLIYORUZ.

chd_logo_128 DEVRİMCİ-YURTSEVER AVUKATIN TUTUKLULUĞU İLE YENİ ADLİ YILA BAŞLIYORUZ.

2013-2014 Adli yıl açılışı devlet katında yine şaşalı törenlerle, Yüksek Yargı Başkanlarının yılda bir kez ve anlamı olmayan eleştirel konuşmaları ile açılacak. Yüksek Yargı Başkanları yargının “sorunlarına” değinecek, hükümet yetkilileri ise halka paket paket sundukları, “yargısal düzenlemelerden” bahsedecektir.

Oysa biliyoruz ki, gerçek sorunlar yine konuşulmayacak, yargının ana meseleleri tartışılmayacak, halen tutuklu olan 28 avukattan kimse bahsetmeyecek.

Türkiye’de yargının ve genel olarak hukukun, egemenlerin ezilenler üzerinde bir baskı aracı olduğunu hep söyledik. AKP iktidarı ise bunu çok iyi bildiğinden iktidarı döneminde, yargıya hakim olma işini temel bir mesele haline getirdi.  Bir dönem Devlet içerisinde çeşitli odaklarla mücadele yürüttü. Öyle ki,  Hükümetin temel hedefi Adalet Bakanlığına bağlı Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu oldu. Neyse ki yapısı değiştirildi, atamalar yapıldı ve mesele halloldu! Fakat bu tartışma süreçlerinden anladığımız-gördüğümüz iktidar içi güç odakları açısından sorunun ana halkasının vesayetin merkezinde kimin oturacağının belirlenmesinin olduğudur. Yoksa İktidar olduktan sonra vesayet ilişkisi ile kimsenin sorunu yoktur.

Geçen adli yılda da temel hak ve özgürlükler alanında değişen bir şey olmadı. Hükümetin 3. Ve 4. Yargı paketleri bu alanda “beklentileri” karşılamakta çok uzak kaldı.

Bu dönemin en belirgin özelliği kitlesel tutuklamalardır. Başta 18 Ocak 2013 tarihinde Derneğimize ve Halkın Hukuk Bürosuna yapılan baskın ile 16 avukat hakkında arama ve yakalama kararı çıkartıldı ve Derneğimiz Genel Başkanı Av. Selçuk Kozağaçlı, Genel Merkez Yöneticimiz Av. Barkın Timtik,  İstanbul Şube Başkanımız Av. Taylan Tanay, İstanbul Şube Sekreterimiz Güçlü Sevimli, , Ankara Şube Yöneticimiz Av. Betül Vangölü Kozağaçlı ve üyelerimiz Av. Ebru Timtik, Av. Şükriye Erden,  Av. Naciye Demir, Av. Günay Dağ tutuklandı ve halen tutukludurlar. Kuşkusuz bu ilk değildi, yine bu Hükümet döneminde Kasım 2011’de 41 Kürt avukat hakkında tutuklama kararı çıkartılmış, 35’i tutuklanmıştı.

Yine kamuoyunda Gezi eylemleri olarak bilinen olaylarda ise 5.000 civarında insan gözaltına alınmış ve 350’nin üzerinde vatandaşımız da sadece toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını kullanmak nedeniyle, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında Özel Yetkili Mahkemeler aracılığı ile tutuklanmıştır. Polis şiddeti sokakta işkenceye dönüşmüştür.

Geçtiğimiz adli yıl döneminde olağanüstü yargılama usulleri, Terörle Mücadele Kanunu ve bunların tatbikçisi olan Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri eliyle toplumsal, siyasal ve sendikal muhalefet susturulmuştur. Hukuksuz ve delilsiz yapılan yargılamalar sonrasında parasız eğitim isteyen üniversite öğrencileri 8,5 yıl, konser bileti satan üniversite öğrencileri ise 13 yıl hapis cezasına mahkûm edilmiştir. Memurlar ve gazeteciler de kitlesel olarak tutuklanmış bir çoğunun tutukluluğu devam etmektedir. Tutuklu olan Kürt aydın ve siyasetçisinin sayısı ise binlerle ifade edilmektedir. Hapishanelerde artan hak ihlalleri ve tecrit uygulamaları devam etmekte olup, hasta mahpuslar sorunu ciddi bir sorun olarak karşımızda durmaktadır.

Bu dönemde HSYK stajyer hakim Didem Yaylalı’yı yaşam tarzı, siyasi ve sosyal duruşu nedeniyle anti-demokratik bir karar ile mesleğe almadı ve Didem Yaylalı bu nedenle yaşamına son verdi. Bu olay İktidarın HSYK üzerindeki somut etkisinin adeta bir sonucudur.
Yeni Adli yıla bütün bu sorunlarla giriyoruz. Türkiye hapishanelerinde halen 28 avukat, müvekkil tercihleri, devrimci-yurtsever avukatlık pratikleri nedeniyle halen tutukludur. Bu avukatlar şahsında Yargının üç kurucu unsuru olduğu iddia edilen “savunma” tutukludur. Böyle bir durumda bağımsız yargıdan hukuk devletinden bahsedilemez.
Çağdaş Hukukçular Derneği olarak, yeni adli yılda da adalet ve hak mücadelesine kaldığımız yerden devam edeceğimizi, ezilenlere, sömürülenlere, toplumsal muhalefete devlet eliyle uygulanan şiddete ve hukuksuzluklara karşı, adliyede, hapishanede, sokakta ve yaşamın her alanında mücadele edeceğimizi bir kez daha söylüyoruz.

TUTUKLU AVUKATLARA ÖZGÜRLÜK
DEVRİMCİ AVUKATLAR ONURUMUZDUR

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ
GENEL MERKEZI

Share Post