ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

ÇHD’ li Tutuklu Avukatlar için Uluslararası Kampanya ‘Yargılama Durdurulsun”

indir

ÇHD’ li Tutuklu Avukatlar için Uluslar arası Kampanya

Yargılama Durdurulsun’

Dünya’nın çeşitli ülkelerinde Baroların ve çeşitli avukat örgütlerinin kurumsal olarak üye olduğu, 2.Dünya Savaşı sonrası 1946 yılında kurulan IADL ( Uluslar arası Demokratik Avukatlar Birliği) Genel Yönetim Toplantısını Başkent Cezayir’de gerçekleştirdi.

Cezayir Barosunun ev sahipliği yaptığı Amerikalı avukat Jeanne Mirer ‘ in başkanlığında 26-27 eylül tarihlerinde yapılan toplantıya, Arap ülkelerinde tüm baroların çatı örgütü durumunda olan Arap Avukatlar Birliğinin Başkanı Avukat Omar Muhammet Zeni, Hindistan Baroları adına Avukat Raji Sourani, Güney Afrika ve Demokrat avukatlar ulusal birliği adına avukat Krish Govender, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları raportörü İtalyan avukat Micòl Savia, Kostarika hukuk örgütlerine temsilen Avukat Luis Roberto Zamora Holaños , Filipinler Halkın Hakları örgütü adına avukat Edwin Dela Cruz , Wietnam’lı avukat Thanh Le, , Kameron adına avukat Hala Elasmar Kemajua Cezayir Barosu Başkanı Abdelmadjid Sellini ile ÇHD adına Genel Başkan Yardımcısı Avukat Münip Ermiş toplantıya katıldı.

Kriz bölgelerinde insan hakları ihlalleri toplantının birinci gündem maddesiydi. Avukatlara ve insan hakları savunucularına yönelik baskı ve şiddet üzerinde duruldu. Avukatlara baskılar açısından Dünya’da en sorunlu üç ülkenin Kolombiya, Filipinler ve Türkiye olduğu ifade edildi.

Daha sonra Türkiye’de Çağdaş Hukukçular Derneğine yönelik tutuklama ve baskılar konusuna geçildi. Cezayir Baro Başkanı Abdelmadjid Sellini gündemi açış konuşmasında; ocak ayındaki operasyonu başından beri takip ettiklerini, bu durumu şiddetle kınadıklarını,Türk Hükümetinin avukatlara yönelik baskı ve tutuklamalarına karşı uluslar arası bir kampanyanın acil olarak başlatılması gerektiğini, Cezayir Barosunun bu konudaki her türlü girişimi destekleyeceğini bildirdi.Ardından iddianamedeki suçlamalar konusunda bilgi veren ÇHD Genel Başkan yardımcısı Av. Münip Ermiş ÇHD ‘lilerin operasyon öncesi tehdit edildiğini, iddianamedeki suçlamaların tümden avukatlık faaliyetleri ile ilgili olduğunu ifade ederek, suçlamalardan örnekler verdi. İddianamede istatistiksel veri sunularak, ‘istanbulda siyasal nedenlerle gozaltina alinan 470 şüpheliden 288 nin tutuklu avukatlar tarafindan savunuldugunu , bunun % 61 olarak ifade edildiğini ve bu durumda avukat aldığı dava türune göre suçlanmakta, avukat aldığı davaya göre ayni suçu işleyebilir, denmektedir. Dedi ..Yine aynı şekilde ‘2011-2012 yıllarında gözaltına alınan 232 şüpheliden 176’sının poliste susma hakkını kullandığı,bu hakkını kullanan süphelilerin tümünün müdafisinin tutuklu avukatlar olduğu’ iddia edilerek bu durum yine örgütsel faaliyet olarak sunulmuştur. Dedi. Ayrıca yasa dışı yollardan elde edildiği açık olan belgelerin delil olarak sunulduğunu , ÇHD adına yapılan basın açıklamalarının örgütsel faaliyet olarak görüldüğünü ifade etti.

Arap Avukatlar Birliği Başkanı Omar Muhammet Zeni ise Türk avukatların derhal serbest bırakılması için bir kampanyanın acil başlatılmasının gerektiğini, bunun için Arap Avukatlar Birliği ve tüm Arap Barolarının buna destek vereceklerini belirtti.

Söz alan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları raportörü İtalyan avukat Micòl Savia: konunun BM İnsan Hakları Komisyonun gündeminde olduğunu, zaten Mart ayında bu konuda İstanbul’da bir toplantı gerçekleştirildiğini ve aralık ayındaki duruşma öncesi yine bir raportörün İstanbul’a gideceğini bildirdi.

Diğer ülkelerden gelen temsilciler aynı şekilde acil kampanya görüşünü desteklediklerini ve uluslararası kampanyanın çok güçlü bir şekilde yapılmasının gerektiğini ifade ettiler.

İlk adım olarak ,Kampanya kapsamında öncelikle bir deklarasyon hazırlanması ve bu deklarasyonun uluslar arası alanda tüm baroların ve avukat örgütlerinin imza atması için çağrı çıkarılması , bu çağrıda ÇHD yargılamasının durdurulması ve avukatların derhal serbest brakılması talebinin güçlü bir şekilde vurgulanmasına karar verildi..

Yine kampanya kapsamında Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve Birleşmiş Milletler Örgütüne Türkiye’deki avukat tutuklamalarına karşı acil eylem çağrısı yapılması kararı verildi. Bunun dışında aralık ayındaki duruşmaya güçlü bir avukat katılımı için hazırlıklara başlanılmasına karar verilerek, Tüm Dünya’da bu kampanyanın güçlü bir şekilde duyurulması için her türlü hazırlığın yapılmasının önemi de vurgulandı.
IMG_20130925_194814 (1077 x 807)

Share Post