ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

ABDULLAH ÖCALAN’A UYGULANAN TECRİT İNSANLIK SUÇUDUR!

nuce_04042015-120254-1428138174.6

Tutuklandığı günden bu yana, PKK lideri Abdullah Öcalan, İmralı’da ağır tecrit koşulları altında tutulmaktadır. Tecrit koşulları keyfiyetle ve ciddiyetsizlikle her geçen gün derinleştirilmektedir. İmralı statüsü, infaz rejimi ve uygulanan derinleştirilmiş bu tecrit; hukuka aykırı ve insanlık dışıdır.

Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatlarıyla, 6 Ekim 2014 tarihinden bu yana ailesi ile ve 5 Nisan 2015 tarihinden bu yana ise İmralı heyeti ile görüştürülmemektedir. “Hava muhalefeti”, “kosterin bozuk olduğu” gibi ciddiyetsiz nedenlerle gerçekleştirilen bu engelleme ve hak ihlalleri kabul edilemez. Tecrit koşullarının derinleştirilmesi, Kasım 2011’de Öcalan’ın avukatlarına yapılan hukuk dışı operasyon ile bir arada düşünüldüğünde, savunma hakkına yönelik sistematik bir saldırı olduğu da aşikârdır. Ayrıca Nisan 2015’ten bu yana artık konunun bir diğer yanı can güvenliği konusundaki endişedir.

Türkiye’de tecrit başından beri politik tutuklu ve hükümlüler için basit bir infaz politikası değil,  bir işkence aracı olarak benimsenmiştir. İmralı’da uygulanan sistematik tecrit politikasının ise salt Öcalan’ın şahsına yapılmış bir saldırı olmadığı; Öcalan şahsında derinleştirilen insanlık dışı uygulamalar ile Kürt Halkına yönelik bir saldırının hedeflendiği gözden kaçırılmamalıdır. Kürdistan’da topyekûn savaş politikalarını devreye sokmak isteyen siyasal iktidar, Öcalan’a dönük devam ettirdiği derinleştirilmiş tecrit uygulamasıyla aslında Kürt Halkının iradesini kırmayı hedeflemektedir.

Çağdaş Hukukçular Derneği, kuruldukları günden bu yana F Tipi Hapishane modeline, bir infaz rejimi olarak uygulanan tecrit ve tretmana karşı mücadele yürütmüştür. Abdullah Öcalan’a uygulanan İmralı statüsü, infaz rejimi ve ağır koşullardaki tecrit ise mevcut infaz hukukunun dahi cevaz vermediği keyfiliktedir ve asla kabul edilemez.

Öcalan’a yönelik ağır tecridin ortadan kaldırılması için başlatılan kampanyayı destekliyoruz. Bizler de 27 Temmuz 2015 günü, Öcalan’a uygulanmaya başlanan keyfi avukat görüş yasağının 5. yılında, “tecride son” şiarı ile meslektaşlarımızla birlikte Gemlik’te olacağız. Tüm üye ve meslektaşlarımızı, bu insanlık dışı, keyfi ve hukuksal dayanaktan yoksun uygulama karşısında Gemlik’te olmaya çağırıyoruz!

Saygılarımızla. 19.07.2015

Çağdaş Hukukçular Derneği

Genel Merkezi