ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

Ahmet Atakan Ölümsüzdür!


ahmetBASINA VE KAMUOYUNA

Devletin, halka öfkesi dinmiyor, daha dün Okmeydanı’nda ‘Uyan Berkin’ diyerek Gezi sürecinde yaralanan ve halen hayati tehlikesi bulunan çocuk Berkin Elvan için yapılan eylemlere polis pervasızca saldırmış, ‘Devletin Alevisi Olmayacağız’ diyen Tuzluçayır halkına da mahallesinde gaz, plastik mermi ve taş kullanılarak polis tarafından saldırılmış ve terör uygulanmıştır.

Dün ise Antakya’nın Armutlu mahallesinde ‘ODTÜ’deki yol çalışmalarını’ protesto ettiği sırada polisin uyguladığı şiddet sonucu Ahmet Atakan isimli 22 yaşındaki genç başından vurularak hayatını kaybetmiştir. Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş ve Medeni Yıldırım’dan sonra Ahmet Atakan’ı da kaybettik.

Toplantı ve gösteri yapmak, temel anayasal bir haktır. Hiçbir şekilde engellenemez ve halk, bu hakkını kullandığı için ölüm ile cezalandırılamaz.

Ancak siyasal iktidar bu gün faşizan bir anlayışla, sokağa hak talebiyle çıkan herkesi ölümle sonuçlanacak saldırılar ile cezalandırmaktadır. Yaşanan bu ölümler ve onlarca yaralanmalar bunu doğrulamaktadır. Bu yaşanalar bizatihi yargısız infazdır.

Yine polisin bu pratiğini siyasal iktidar adeta ödüllendirmiş, polise 24 maaş tutarında ikramiye vermiştir. Polis ise devletin verdiği ikramiyenin karşılığı olarak halkımızın evlatlarının canını almaktadır.

Devletin uyguladığı terörü kınıyor ve lanetliyoruz. Siyasal İktidarı bir kez daha uyarıyoruz, bu şiddetten vazgeçin ve sokakları özgür bırakın!

Ahmet Atakan Ölümsüzdür!


Çağdaş Hukukçular Derneği

Genel Merkezi

Share Post