ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

Anadolu Adliyesi İşçi Direnişi Kazandı..

BASINA VE KAMUOYUNA

 

anadoluAnadolu (Kartal) Adliyesinin bütün çay ocakları, personel, hakim ve savcı yemekhaneleri ile tüm café ve restaurantların işletme ihalesini, Testem Ltd. Şti. olarak İstanbul Anadolu C. Başsavcılığı’ndan alan ancak daha sonra isim değişkliği ile unvanını MFS Temsilcilik Turizm Gıda Müzik ve Prodüksiyon Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. olarak değiştiren şirkete bağlı Taşeron işçileri üç aydan fazla süredir ücretlerini alamıyorlardı. İşçilerin kanundan kaynaklı birçok hakları adaletin sarayında gasp ediliyordu. İşçilerin ücretlerinin asgari ücret kadarı bankaya yatarken kalanı elden ödenmekte, bayat yemekler işçilere verilmekte, 2 yıldır işçilere zam yapılmamakta, zam talep eden işçiler ise işten atılmakta, günde 12 saat kadar çalışma yapılmasına rağmen fazla mesai ücreti hiç ödenmemekte, zorla ücretsiz izne çıkarılmakta, bu uygulamaya itiraz eden işçiler işten çıkarılmakla tehdit edilmekte ve sebepsiz ücret kesintileri yapılmaktaydı.

 Ücretlerinin aylardır ödenmemesi nedeniyle Başsavcı vekili ile görüşen işçiler, başsavcı vekilinden “Bizim yapabileceğimiz bir şey yok, ödemelerin yapılmasını bekleyeceksiniz” cevabıyla karşılaşmış ve taşeron patronun oyalamaları karşısında Büro Emekçileri Sendikası ve ÇHD İstanbul Şubesi ile 29 Ağustos günü toplantı yaparak direniş kararı almışlardır.

İşçiler bu karar doğrultusunda, 1 Eylül Pazartesi günü, birikmiş ücretlerin ödenmesi, maaş zamlarının yapılması, tüm ödemelerin bankaya yapılması, haksız ücret kesintilerine son verilmesi, kesinti tutarlarının iadesi, zorla ücretsiz izin uygulamasına son verilmesi, fazla mesai ücretlerinin ödenmesi, insanca muamele görecekleri ortamın yaratılması için Anadolu Adliyesi önünde direnişe başladılar. Pazartesi günü direnişin başlamasıyla Adalet için Hukukçular, Kartal Hukukçular Derneği ve Yarsav da direnişe destek vermiş, böylece işçiler muazzam bir destekle iş durdurmuşlardır. Direnişin başlamasından sonra, işçiler, Başsavcılık, ÇHD, KHD, BES ve taşeron patronu arasında çeşitli görüşmeler yapılmış, hakların tazmini için ÇHD’yi temsilen Av. Bülent Şimşek tarafından sunulan protokolün imzalanması talep edilmiştir.

Pazartesi gününden itibaren kısmi olarak iş durdurma ve iş yavaşlatma gerçekleşmiş, taşeron patronun protokolü imzalamak için oyalaması üzerine 5 Eylül cuma günü ise personel, hakim ve savcı yemekhanelerine slogan ve alkışlarla girilerek yemek boykotu yapılmış ve yemekhanede yemek verilmemesi sağlanmıştır. Bu boykota hakim, savcı ve diğer adliye personeli de katkı sağlamış, bu muazzam eylemlilik karşısında taşeron patronu 6 Eylül 2014 Cumartesi günü protokolü imzalamıştır.

İmzalanan protokol gereğince işçilerin tüm haklarının eksiksiz ödeneceğini, işçilerin direne direne kazandıklarını kamuoyuna duyurur; Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi olarak Anadolu Adliyesi taşeron işçilerinin direniş kararı aldığı toplantılardan, yemekhanelerde eylem yapılmasına, hakların tazmini için protokol hazırlanmasından, patronla görüşmelere kadar direnişin her anında yanında olmaktan ve adaletin sarayında hak gaspına uğrayan işçilerin haklarının ödenmesi için omuz omuza mücadele etmekten onur ve gurur duyduğumuzu, bundan sonra da işçi sınıfı ve halkımızın her türlü hak mücadelesinde onların yanında olacağımızı ilan ederiz. Saygılarımızla.

Çağdaş Hukukçular Derneği

İstanbul Şubesi

Share Post