ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

ANKARA’DA GENEL MERKEZ YÖNETİCİ VE ÜYELERİMİZ GÖZALTINA ALINDI

ankara-gar-anma-reuters-1-696x45310 Ekim Ankara Katliamını protesto etmek ve katliamda yaşamlarını yitirenleri anmak için yurdun dört bir yanında etkinlikler sürmekte ve polisin anma etkinliklerine saldırıları da hız kesmemektedir. Bugün öğlen saatlerinde Ankara’da yapılmak istenilen anma programına polis yine müdahale etmiş, birçok kişi ile birlikte saldırıda ÇHD Genel Sekreter Yardımcımız Av. Gülşen Uzuner ile Derneğimiz üyesi Av. Didem Baydar Ünsal ve Av. Onur Yaylacı dövülerek gözaltına alınmış, Ankara Şube sekreterimiz Av. Evin Konuk plastik mermi ile vurulmuştur. Gözaltına alınan avukat arkadaşlarımız arasında ÖHD Ankara Eş Başkanı Av. Alişan Şahin ile ÖHD üyesi Av. Hülya Yıldırım da bulunmaktadır.

Dün Bursa’da Şube Başkanımızın kafası polislerce yarılmış ve avukat arkadaşlarımız bir gün boyunca hukuksuz bir şekilde gözaltında tutulmuşlardı. Bugün Ankara’da yaşananlar tekrar göstermiştir ki, siyasal iktidar 10 Ekim katliamının adeta tarafı ve muhatabıdır. Hiçbir şekilde anma programlarına tahammülü yoktur. İnsanların acısını yaşamasına dahi şiddetle karşılık vermektedir.

ankara-gar-anma-reuters-2-300x194Siyasal iktidar OHAL rejimi adı altında her türlü faşist uygulamayı hayata geçirmektedir. Dün Bursa’da olduğu gibi bugün Ankara’da avukat arkadaşlarımız dövülmüş ve işkence görmüşlerdir. Avukat arkadaşlarımız ters kelepçe yapılarak gözaltına alınmışlardır. Plastik mermi ile vurulan avukat arkadaşımız hastaneye kaldırılmıştır.

Dün Bursa’da başlayıp ve bugün Ankara’da devam eden polis saldırıları ve gözaltılar kabul edilemez. Polisin yaptığı saldırı ve işkence bir yanda dururken, Ankara Cumhuriyet Savcılığının gözaltı kararı vermesi ayrı bir hukuk garabeti ve anlaşılamaz bir durumdur. Bu yanıyla hukuk eliyle de 10 Ekim Katliamını anmak isteyenlere adeta göz dağı verilmek istenmektedir.

Ankara’da gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalıdır. Çağdaş Hukukçular Derneği olarak her türlü saldırı ve işkenceye karşı mücadele edeceğimizi bir kez daha kamuoyunun bilgisine sunarız. 10.10.2016

ÇHD Genel Merkezi

82367_600x293