ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

AV. AYŞEGÜL ÇAĞATAY DERHAL SERBEST BIRAKILMALIDIR!

aysegul-cagatay-gozalti

SİİRT’TE GÖZALTINA ALINAN ÜYEMİZ AV. AYŞEGÜL ÇAĞATAY DERHAL SERBEST BIRAKILMALIDIR!

Derneğimiz üyesi ve HHB avukatı Av. Ayşegül Çağatay bugün öğlen saatlerinde Siirt’te gözaltına alınmış olup halen Emniyet Müdürlüğünde tutulmaktadır.

Meslektaşımızın müvekkilleri Siirt Şirvan bakır madeni ocağında meydana gelen katliam sonrası Siirt’te temaslarda bulunurken, bugün sabah saatlerinde gözaltına alınmıştır. Müvekkillerinin gözaltı takibi için Emniyet Müdürlüğü’ne giden Av. Ayşegül ÇAĞATAY da burada, hukuksuz bir şekilde gözaltına alınmıştır.

Meslektaşımız Siirt Emniyet Müdürlüğüne geldiğinde görevli polisler önce kendisini bekletmiş, daha sonra meslektaşımızı içeri davet etmiş ve “kendisi hakkında da gözaltı kararı olduğunu” söyleyerek gözaltına almışlardır. Bu anlamıyla meslektaşımızın gözaltına alınma şekli hukuka aykırı olmasının yanı sıra son derece ahlaksızca gerçekleştirilmiştir. Gözaltı takibi yapan meslektaşımızı adeta hileli bir şekilde ve yalan söyleyerek emniyet müdürlüğü binasına buyur edip gözaltı işlemi yapması, adli mekanizmanın pervasızlığının gelmiş olduğu boyut açısından çarpıcıdır.

Halen gözaltında tutulan meslektaşımız hakkında, savcılık 5 günlük avukat görüş kısıtlaması kararı vermiştir. Öte yandan Av. Ayşegül Çağatay’ın hangi iddia ve hangi nedenle gözaltına alındığı da belli değildir. Savcılık ve emniyet müdürlüğü ile görüşen avukat arkadaşlarımıza meslektaşımızın neden gözaltına alındığı hakkında hiçbir bilgi verilmemekte ve herhangi bir açıklama yapılmamaktadır. Ayrıca adliyeye sevk ve ifade işleminin ne zaman ve nasıl olacağı da bilinmemektedir.

Siyasal iktidar OHAL adı altında uygulamaya koyduğu her türlü hukuksuzluğa her geçen gün bir yenisini eklemektedir. Hukuk tamamen ortadan kalkmış durumdadır. Bir avukat müvekkilleri için gittiği emniyet biriminde hiçbir gerekçe olmaksızın gözaltına alınabilmektedir. Ülkede siyasal iktidar kaynaklı politikalar nedeniyle hiç kimsenin ne hukuk güvenliği ve ne de can güvenliği bulunmaktadır. Açık faşizm koşulları her gün daha fazla kurumsallaşarak kendini göstermektedir.

Derneğimiz üyesi Av. Ayşegül Çağatay’ın tamamen hukuk dışı bir şekilde gözaltına alınması asla kabul edilemez. Meslektaşımız derhal serbest bırakılmalıdır.

Derneğimize ve üyelerimize yönelik hiçbir saldırı ve hukuksuzluğa sessiz kalmayacağımızı, mesleğimizi yapamaz hale getirme çabalarının tamamını boşa çıkaracağımızı bir kez daha kamuoyunun bilgisine sunarız.

Tüm duyarlı kamuoyunu üyemiz ve meslektaşımız Av. Ayşegül Çağatay’ın serbest bırakılması noktasında duyarlı olmaya ve dayanışmaya çağırıyoruz.

Saygılarımızla. 26.11.2016

Çağdaş Hukukçular Derneği

Genel Merkezi