ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

Av. Ebru Timtik yazdı: HDP’Lİ VEKİLLERİN TUTUKLANMASI KARARINDAN ANLADIKLARIMIZ

ebru-timtik      4 Kasım 2016 günü, evlerinin kapıları kırılarak gözaltına alınan HDP yönetici ve milletvekilleri tutuklandı. Sözleri nedeniyle propaganda suçlamasıyla sık sık karşı karşıya kaldıklarını ve bu yüzden terör destekçisi olmakla suçlandıklarını biliyorduk. Ama örgüt üyesi olduklarını örgüt kurup yönettikleri yönündeki suçlamayı yeni öğrendik.

      Peki, neden? Ülkenin olağan gündeminde propaganda suçlaması ile tutuklama kararı verilemez. Hatta düşünce açıklaması şeklinde vücut bulan suçlamalar sık sık yasa ile ertelenir ya da ortadan kaldırılır. Olağanüstü zamanlarda ise yasa değiştirilerek propagandadan tutuklamanın yolları aranır. Ancak bir milletvekilini sözleri nedeniyle propaganda suçlamasından tutuklamak gerek ülkede gerekse de dünyada tepki alabilir. Bu yüzden kim tutar savcının elini; örgüt kurma, yönetme, üye olma suçlamaları ardı ardına sıralandı.

        Bunca zaman bekledikten sonra eş zamanlı operasyonlar ile vekillerin evlerinin basılması ve tutuklanmaları “ eee çağırdık gelmediler” şeklinde açıklanamaz elbette. Zaten durumu hukuk ile açıklamaya kalkarsanız da komik duruma düşersiniz. Birbirinden ayrı dört savcı ve hâkimin aynı anda operasyon yaptırıp tutuklama kararı vermesini bağımsız yargının hikmeti farikası olarak gören de yok elbette.

      Bir devlet hukuk kurallarını çiğnediği zaman bunu yüksek bir siyasi çıkar umarak yapar şüphesiz. Ceza Muhakemesinde cezanın amacı intikam değildir diye açıklanır. Kişiyi cezalandırmak ve caydırmak topluma mesaj vermek için ceza verildiği söylenir. Ancak hiçbir şekilde, cezalandırma aracı olarak kullanılan bu tutuklama koruma tedbirinin, gayesine ulaşma şansı yoktur. Neden; suçlanmaları ve hukuksuz bir şekilde ifadeye çağrılmalarını kabul etmeyen ve hukuksuzluğa rıza göstermektense evlerinden zorla alınmayı, tutuklanmayı, cezalandırılmayı göze alan, tabir yerinde ise meydan okuyan HDP milletvekilleridir. Yani başlarına gelebilecek her şeyi göze almışlardır. Operasyona karşı gösterdikleri tepkiden de anlaşılacağı gibi tutuklama silahı onları yollarından caydıracağa da benzemiyor. Siyasi iktidar korkutur sustururum, korkutur caydırırım diye düşündü ise bu konuda sukut-u hayale uğrayacağı kesindir. Bu yollar ve çok daha ağırları daha önce denenmiş ve başarısız olmuştur. Kaldı ki bir halkı susturmak, Kürt halkını haklı ve insani taleplerinden vazgeçirmek ancak cahil bir heves olabilir.

         Hukuksuzluğunu ve keyfi yönetimini tüm dünyaya ilan etmek pahasına bu tutuklamaları AKP’ye yaptıran nedir sorusunun cevabı aylardır yaptıkları icraatlardan çıkarılabilir. Darbe tehlikesinin henüz geçmediğini söyleyerek OHAL’i uzatan bir iktidar sınırlarını güvenceye alır. Önce iç tehlikeleri bertaraf etmek ister. Oysa AKP iktidarı sınır ötesine uzanmış ve adı konmamış bir savaşın tarafı olmuştur. Ülkeyi gittikçe Ortadoğu’da süren savaşın içine sürükleyen iktidar, savaş politikalarını yürütmek için önünde engel istememektedir. Aylardır süren, internet sitelerinin kapatılması, muhalif yayın organlarının susturulması, medyanın ele geçirilmesi ya da hizaya çekilmesi, gazetecilere yapılan saldırılar hep aynı amaca yöneliktir. Daha Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyon sonuçlanmadan her gün aynı işi yapan, kaçmadan göçmeden hayatlarına devam eden vekillerin tutuklanması da bize bu operasyonların aynı amaca yönelik olduğunu göstermektedir. Millet meclisinde siyasi iktidarın politikalarını teşhir eden bu sesin kısılması gerekli idi. Yapılan tam da budur. Aynı şekilde CHP’nin muhalif vekillerinin de korkutulmaya çalışıldığını görebiliriz.

        Sonuç olarak, HDP vekillerinin tutuklanması demokrasinin var olmadığını, tarafsız ve bağımsız bir yargıdan söz etmenin bir hayal olduğunu göstermiştir. OHAL’in darbeye karşı değil AKP siyasetinin önünün düzlenmesi için ilan edildiğini oraya koymuştur.

        Bu hukuksuzluğun karşısında durmaya devam edeceğiz. Halkın iradesinin faşizmi yeneceğinden kuşkumuz yok. Çünkü halkın da faşizmi yenmekten başka çaresi yoktur.

                                             Av. Ebru Timtik

Share Post