ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

AV. MEHMET ALTUNTAŞ YİNE ARAMIZA DÖNECEK!

mehmet altuntaşÇok değil daha 25 gün önce, ajanslara düşen haberlerle Mersin/Akdeniz Belediyesi’ne Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından operasyon yapılmış, 11 kişi gözaltına alınmıştı. Hukuki gerekçe, idare ettikleri belediyeden temin ettikleri haksız kazancı yasadışı silahlı örgütlere aktarmaktı. Açıklanmayan ama malum olan siyasal hedeflerini ise biliyoruz: HDP idaresindeki belediyeler özelinde, Kürt Halkını sindirmek ve cezalandırmak. Başarılı olamadılar, hukuki gerekçesi bir düzmeceden ibaretti, yalanları tutmadı. 4 günlük gözaltı sonrasında tümü, 28 Kasım’da mahkemeden serbest bırakıldılar.

İktidar siyasal hedeflerinde milim sapma göstermiyor. Aksine saldırılar hızını artırıyor. O günden bu güne Kürt illerinde sokağa çıkma yasakları genişleyerek sürüyor. İktidarın silahlı güçleri ablukalarını artırıyor. Bu kısa zaman içerisinde, Diyarbakır Barosu’nun değerli başkanı, dostumuz, yoldaşımız Tahir Elçi de katledilenler arasında oldu. Her gün ölülerimiz artıyor, bir Halk açıkça katlediliyor.  Ancak, siyasi iktidar umduğunu bulamıyor, saldırısından daha fazla dirençle karşılaşıyor. Kürt Halkı direniyor, teslim alınamıyor, alınamayacak.

Silahlı güçleri ile halka diz çöktüremeyen siyasi iktidar, yedeğinde tuttuğu yargı mekanizmaları ile yeniden halkın temsilcilerine gözdağı veriyor. Yeniden diyoruz; çünkü 25 gün önce TEM şube tarafından gözaltına alınan Akdeniz Belediyesi’nin seçilmişleri bu kez KOM Şube’nin hedefinde. Başta Akdeniz Belediye Eş Başkanı Fazıl Türk ve o dönem Belediye Başkan Yardımcısı olan Derneğimizin Mersin Şube Eş Başkanı Mehmet Altuntaş olmak üzere 25 kişi sabaha karşı evlerinden gözaltına alındılar. Hem de, önceki soruşturma konusu ile birebir örtüşen aynı maddi vakıalar nedeniyle…

Hukuksuzluk diz boyu… Meslektaşımız ve şube başkanımız Mehmet ALTUNTAŞ hakkında; 2011 yılından 2015 yılına kadar süren kesintisiz telefon ve ortam dinlemelerinin, tanık ve gizli tanık beyanlarının oluşturduğu hukuka aykırı delil havuzuna dayanarak, yakalama, gözaltı, tutuğa sevk ve salıverme işlemleri gerçekleştirilmiş durumda. Bugün fiilen yakalama yapılan soruşturma aynı dönemi kapsıyor.

“TEM şube ile tutturamadım, aynı delilleri bir de KOM Şube üzerinden yakalama gerekçesi yapayım” diyen Cumhuriyet Savcısı Anayasal bir güvence olan “YAKALAMA YASAĞI”nı açıkça ihlâl etmekte, yasal güvencenin arkasından dolaşarak kişi özgürlüğünü sınırlamaktadır.

Salıverilen kişiler hakkında aynı deliller üzerinden yakalama yasağı, kişi özgürlüğü ve güvencesinin en önemli teminatlarından birisi olarak yürürlüğe girdiği günden bu yana mevzuatımızdadır ve bu şekilde ihlal edilmesi asla kabul edilemez. Bu tutum açıkça yasayı hiçe saymak ve suç işlemek anlamına gelir.

Buna izin vermeyeceğiz, dostlarımızı zulmün elinden alacağız.  İlk işimiz bu olacak. Sonra bu kirli oyunun şeceresini oluşturacağız. İlk fırsatta, bu operasyon ile ilgili tüm hukuksuzluklarının ayrıntılarını en ince noktalarına kadar tespit edip ilgililer hakkında tüm başvuru ve şikâyetleri yapacağız.

Bizler, saldırıların en önemli siyasal hedefinin, Mersin Şube Başkanımız Av. Mehmet Altuntaş özelinde ezilenlerin yoksulların, emekçilerin, devrimcilerin, yurtseverlerin davalarına bakmaktaki ısrarımız olduğunu biliyoruz. Arama, gözaltı ve terör soruşturmaları ile bu avukatlık pratiğini yok edecekleri sananlar, yanılıyorlar. İki yıl önce Genel Merkez ve Şube yönetici ve üyelerine yapılan saldırıdan umduğunu bulamayan iktidar buradan da eli boş dönecektir.  Ne direnen halklar, ne de seçilmiş temsilcileri ve avukatları bugüne kadar teslim oldu, ne de bugünden sonra teslim olacaktır.

 

18.12.2015

Çağdaş Hukukçular Derneği

Genel Merkezi