ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

Avrupalı Avukatlar : MÜNİP ERMİŞ’i Derhal Serbest Bırakın!

eldh-and-edl-protest-against-the-arrest-of-mu%cc%88nip-ermis-chd-vice-president

eldh jpg

Avrupalı Avukatlar Talep Ediyor:

MÜNİP ERMİŞ’i Derhal Serbest Bırakın!

Londra/Düsseldorf/Barselona, 08 Eylül 2016

Demokrasi ve İnsan Hakları İçin Avrupa Avukatlar Derneği (The European Association of Lawyers for Democracy and World Human Rights [ELDH]) ile Avrupa Demokratik Avukatlar Örgütü (European Lawyers for Democracy- [ELD])  Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkan Yardımcısı Münip Ermiş’in bu sabah gözaltına alındığına dair haberlerden derin endişe duymaktadır. Kendisi bir arama kararında adı geçen 26 avukattan biridir.

Uzun yıllardır ÇHD, ELDH örgütünün bir üyesidir ve bizler Münip Ermiş’i Türkiye’de pek çok insan hakkı ihlali mağdurlarının takdire şayan avukatı olarak çok iyi tanımaktayız.

Bu gözaltı, Türk hükümetinin Kürt sorununa barışçıl çözüm ve ifade özgürlüğüne kendini adayan gazeteciler, sendika üyeleri, insan hakları aktivistleri, milletvekilleri, akademisyenler ve öğrenciler dahil yurttaşlara karşı sürdürülen terör suçlaması ile yürütülen soruşturma örneklerinin bir parçasıdır.

Hükümet’in, Fettullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) karşı savaş gerekçesiyle operasyonlar başlatmasından bu yana, [bu operasyonu] FETÖ ile bağlantısı olmadığı kesinlikle belli olan örgütler ve bireyleri baskı altına almanın bahanesi olarak kullanmaktadır.

ÇHD, 1974 yılından beri, Türkiye’de ezilenleri savunan ve insan hakları mağdurları için çalışan bir örgüttür. ÇHD ve bütün üyeleri Türkiye’de ilkeli ve cesur avukatlığın iyi örneklerini vermektedir. Bu vaka hükümetin ÇHD’ye saldırdığı ilk vaka da değildir. ÇHD üst düzey yönetici konumundaki 22 diğer ÇHD üyesine yönelik açılmış olan dava 2013 yılından beri devam etmektedir. ELDH ve EDL, sadece mesleğinin gereğini yerine getirdiği için gözaltına alınan bir başka vaka olan avukat Münip Ermiş’in gözaltına alınmasından derin kaygı duymaktadır.

ELDH ve EDL, ÇHD Genel Başkan Yardımcısı Münip Ermiş’in yakalanarak gözaltına alınmasını güçlü bir şekilde kınamaktadır. ELDH ve EDL, kendisinin derhal salıverilmesini ve kendisine yönelik bütün haksız eziyetlere son verilmesini talep etmektedir. ELDH ve EDL ayrıca Türk hükümetini avukatların mesleki faaliyetlerine ve rollerine saygı duymaya, Birleşmiş Milletler Uluslararası Medeni ve Siyasal Haklar Sözleşmesi’nin özellikle 9. maddesi ile Avukatların Rolüne dair Birleşmiş Milletler Temel Prensipleri adlı belgenin 16 ve 18. maddelerine uymasını talep etmektedir. ELDH ve EDL, mevcut Türkiye rejimi altında insan hakları ve adalet için savaşan Türkiyeli avukatlarla dayanışmasını ortaya koymaktadır.

ELDH European Association of Lawyers for Democracy & World Human Rights
President: Professor Bill Bowring, London | E-Mail: [email protected] | Phone +44 (0)781 048 34 39

Présidente d’honneur: Professeure Monique Chemillier-Gendreau, Paris
Secretary General: Thomas Schmidt (lawyer), Düsseldorf| E-Mail: [email protected] |

Phone +49 (0)172 68 10 888
Postal address: ELDH | Thomas Schmidt | Platanenstrasse 13 | D – 40233 Düsseldorf (Germany)

 

Share Post