ÇHD Susmadı, Susmayacak!

Avrupalı Demokratik Avukatlar (EDL)’den Kampanya..Polis Kimliğinin teşhisi..

edlAvrupalı Demokratik Avukatlar (EDL),  Avrupa Parlamentosu’nun önceki  kararına dayanarak polis memurlarının teşhis edilebilmesi için bir Avrupa yönergesinin kabul edilmesi konusunda  gerekli girişimlerde bulunmaları talebiyle, Avrupa (Komisyonu) Komiserleri, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu’na hitaben  Avrupa’da bir imza kampanyası düzenledi..

ÇHD ve ELDH (Dünya’da İnsan Hakları ve Demokrasi için Avrupalı Hukukçular Birliği) başta olmak üzere  çeşitli hukukçu örgütlerinin desteği ile başlayan bu kampanyada hedef  , 2015 yılı Şubat ayına kadar tüm üye ülkelerde olabildiğince çok sayıda imza toplamak ve bu imzaları yetkili Avrupa makamlarına teslim etmek olarak belirlendi.

Dilekçenin Türkçe metni aşağıda sunulmuştur.

kask

Yetkili Avrupa makamlarından gerekli adımları atmalarını, bu konu ile ilgili bir yönerge veya taslak karar oluşturulmasını hedefleyen bir tartışma yürütmelerini  ve polis memurlarının kimliklerinin açıkça teşhis edilebilmesi sorununa müdahale etmelerini talep etmekteyiz.

Aşağıda gösterilen kriterler vasıtasıyla; temel hak ihlallerinin önlenmesi, savunma hakkının, yargı bağımsızlığının ve yargının denetleme yetkisinin garanti altına alınması ve polis memurlarının, onların yöneticilerinin ve siyasi amirlerinin suç teşkil eden eylemlerindeki cezasızlığın günlük hayattan silinmesi amaçlanmaktadır :

I- Tüm kolluk kuvvetlerinin üniformalarında teşhise yarar bilgilerinin yer almasının zorunlu hale getirilmesi,

II- İlgili kimlik bilgilerinin belirgin boyut ve özelliklere dayalı olarak basit ve kolaylıkla görülebilir olması,

III- Tüm polis memurlarının vatandaşların talebi karşısında kendilerini tanıtmaları zorunluluğunun getirilmesi,

IV- İlgili kurallara aykırı davrananlara uygulanacak yaptırımları içeren açık bir sistem oluşturulmasını talep ediyoruz.

Kampanyaya katılmak isteyen hukukçular EDL’nin aşağıdaki bağlantı adresine tıklamak suretiyle  dilekçe metnine ulaşabilir.

WEB Sitesindeki form doldurulduğu takdirde,kampanya katılımı gerçekleşmiş olacak..

Tüm hukukçu dostlarımızı kampanyaya katılmaya davet ediyoruz..

http://www.police-identification-europe.org/index.php/en/

Share Post