ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

Avukat Umut Kılıç Yalnız Değildir !

umut kılıçAKP 12 yıldır  “ileri demokrasi”  söylemi ile baskı ve zulüm politikalarını uygulamaya ve ülkeyi her geçen gün yaşanmaz hale getirmeye devam ediyor.

 Siyasi iktidarın yargıya yönelik müdahaleleri ve  açık talimatıyla, avukatların mesleki faaliyetleri nedeniyle tutuklanmalarına 2011 ve 2013 yıllarında  yurtsever  ve ÇHD’li avukatların kitlesel bir şekilde tutuklanmalarına ve uzun tutukluluk süreleri ile cezalandırılmalarına tanık olduk.

 Avukatlara yönelik yapılan operasyonların hedefinde kuşkusuz hak, adalet ve özgürlük için verilen kolektif mücadele vardı.

 Bugün ise avukat meslektaşımız Umut Kılıç, Hakimlik Savcılık sınavında oldukça yüksek puan almasına rağmen mülakatta elenmesi nedeniyle ikinci kez girmiş olduğu mülakatta Komisyon üyelerine keyfi davranışlarını dile getirmiş ve var olan sistemi eleştirmiştir.

 Kendisine yapılan adaletsizliği dile getiren meslektaşımız ne var ki Türk Ceza Kanununun en hafif suçlarından “hakaret”ten tutuklanmıştır.

 KPSS ve diğer sınavlarda usulsüzlük yapıldığı, adam kayrıldığı, soruların önceden verildiği gerekçeleriyle her gün operasyon yapılırken “liyakata” göre değil “sadakata” göre atamalar gerçekleşirken meslektaşımızın bu gerçeği dile getirmesi onun tutuklanmasına yeter sebep hale gelmiştir.

 Hakaret suç isnadından tutuklama tamamen keyfidir. Hukukla da herhangi bir ilgisi yoktur. Son zamanlarda sıkça karşılaştığımız bu durum tamamen İktidara biat nedeniyle verilen kararlardır. Ancak bu kararları veren Hakimleri uyarıyoruz. Yapmış olduğunuz her hukuksuz ve keyfi işlemlerin peşini bırakmayacağız. Daha 6 ay önce aynı tarzda davranan, hukuksuz işlem yapan, keyfi davranan, tüm yasal düzenlemeleri hiçe sayan bir çok Hakim ve savcı hakkında bugün açılan soruşturmaları da hatırlatırız.

 ÇHD olarak meslektaşımızın Av.Umut Kılıç’un savunmanlığını üstleneceğimizi, kendisiyle dayanışma içinde olacağımızı kamuoyuna duyurur,  başta TBB olmak üzere Baroları, demokratik kitle örgütlerini, sendikaları mücadeleyi birlikte yükseltmeye çağırıyoruz.

 Av.Umut Kılıç Yalnız Değildir.

Çağdaş Hukukçular Derneği

Genel Merkezi

 

Share Post