ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

BİR KEZ DAHA GÖÇÜK HABERİ BİR KEZ DAHA İŞ CİNAYETİ ARTIK YETER!

BASINA ve KAMUOYUNA

 BİR KEZ DAHA GÖÇÜK HABERİ BİR KEZ DAHA İŞ CİNAYETİ

ARTIK YETER!

kazaÜçüncü Boğaz köprüsü inşaatında dün (5 Nisan Cumartesi) bir göçük meydana geldi. Üç işçi, kar hırsıyla hareket eden patronların ve onlara rant yolunu açan AKP Hükümetinin politikalarının sonucunda yaşamını yitirdi: Lütfü Bulut, Yaşar Bulut ve Kahraman Baltaoğlu. Ölenlerden ikisi kardeş. Lütfü Bulut’un üç çocuğu var. Ölenlerden geriye kalan, daha fazla açlık ve yoksulluktur; üç yeni çocuk işçidir; yeni inşaat işçileridir…

 Geride bıraktığımız 2013 yılında iş cinayetlerinde 1235 işçi yaşamını yitirdi. Ölümler en çok inşaat sektörü alanında gerçekleşti. 2014 yılının ilk üç ayında 276 iş cinayeti meydana geldi. Bunlardan en az 80’i inşaat işçisiydi. Tüm bunlar burjuvazi için sadece işgücü kaybıdır; ama yeri hemen dolacak bir kayıp. Bizler için ise ölen işçilerin ailelerinin içine düştüğü sefalettir; geride kalan muhtemelen yeni kadın ve çocuk işçilerdir; insanlık dışı çalışma koşullarıdır; açlık sınırında seyreden asgari ücretlerdir.

 İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu kazadan sonra boş durmamış, hemen ölen işçilerin ailelerine başsağlığı mesajı göndermiş: “… kazada hayatını kaybeden rahmetli işçilerimizin mekanı cennet olsun …”demiştir. “Sayın Vali”, sahte üzüntünüzü kendinize saklamayı tercih etmeliniz! Çünkü; her milliyetten Türkiye İşçi sınıfının kanı ve canı pahasına bu dünyada cenneti yaşayanlardan ve onlara, öte dünyada cenneti vaat edenlerdensiniz. Bu dünyada cenneti isteyenlere meydanları dar edenlerden, şehri yağmalayanlardan, talan edenlerdensiniz; TOMA’larla, insanların üzerine gaz bombaları attıranlardansınız. Susmalısınız “Sayın Vali” çünkü dün başsağlığı dilerken bugün ise arkadaşlarının ölümünü protesto eden, “artık ölmek istemiyoruz!” diyen 5 inşaat işçisinin üzerine yine polislerinizi salmaktan, o tanıdığımız terörünüzü uygulamaktan, beş işçiyi gözaltına almaktan geri kalmadınız. Susmalısınız “Sayın Vali”. Susmalı ve babalarını kaybeden çocukların sizin için bu dünyayı mutlaka cehenneme çevirecek günleri beklemelisiniz.

 Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi olarak yeni rant alanı olan 3. Boğaz Köprüsü inşaatında yaşamını yitiren Lütfü Bulut, Yaşar Bulut ve Kahraman Baltaoğlu’nun ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. İş cinayetlerinin takipçisi olacağımızı kamuoyuna bir kez daha duyuruyoruz.

Saygılarımızla. 06.04.20

 Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şube

Share Post