ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNİN YANINDAYIZ!

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNİN YANINDAYIZ!

Boğaziçi Üniversitesi’nde 19 Mart Pazartesi günü “Afrin Kutlaması” diye lokum dağıtan grubu “Savaşın Lokumu Olmaz!” diyerek protesto eden sosyalist öğrencilere yönelik geçtiğimiz hafta içinde başlatılan cadı avı her gün yapılan baskın ve gözaltılarla devam ediyor. R. T. Erdoğan’ın AKP kongrelerinde verdiği talimatlar sonucu, öğrenciler, evleri ve yurttları sabaha karşı basılarak gözaltına alındı ve bir kısmı hala gözaltında tutuluyor.

22 Mart sabaha karşı yapılan baskınlarla başlayan gözaltılar, her gün yeni kişilerin gözaltına alınması ile devam etti. Bugüne kadar toplamda 18 öğrenci gözaltına alınmış, 10 öğrenci serbest bırakılırken 8 öğrenci hala gözaltında tutulmaktadır. 22 Mart Perşembe günü gözaltına alınan arkadaşlarına özgürlük talep etmek için toplanan öğrencilerin, rektörün çağrısı üzerine üniversiteye giren polis tarafından gözaltına alınması sivil çetelerden, polise, rektörlükten, bürokrasiye kadar yürütülen saldırının boyutunu göz önüne sermektedir.

Savaşa karşı çıkan sosyalist öğrenciler polisiye yollarla özgürlüklerinden alıkonulurken, Afrin bahanesiyle açıkça “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” eden ve iktidar tarafından organize edilen gruplar ortalıkta cirit atıyor. Diğer yandan ise Boğaziçi Üniversitesi kampüsleri ve çevresi günlerdir polis ablukasında tutulmaktadır.

7 öğrenci 5 gündür gözaltında tutuluyor ve OHAL aracılığıyla uzatılan gözaltı sürelerine dayanılarak fiilen cezalandırılmaya çalışılıyor. Savaşa karşı çıkmak suç değildir ve gözaltındaki öğrenciler suç işlememiştir. Okulu, kaldığı yurdu, evi, kimliği belli olan öğrencilerin ifadeye çağrılmadan yurt ve ev baskınları ile gözaltına alınmaları ve günlerce hiçbir işlem yapılmadan gözaltında tutulmaları suçtur. Siyasi parti kongresinde alenen polise talimat veren Cumhurbaşkanı’ndan, üniversite kapısına yığılan çetelere kadar gerçek suçlular ortadadır.

Üniversitelerde provokatif saldırılar yürüten, destek ve taraftar bulmak bir yana üniversite öğrencilerinin protestosu ile karşılaşan sivil çetelerin polis, savcılık, bürokrasi ve hatta Cumhurbaşkanına kadar devlet korumasında cesaretlendirilmesi muhaliflere yönelik saldırıların boyutunu ortaya koymaktadır.

Tüm saldırılara rağmen 68 gençliğinden bugüne üniversite mücadelesine avukatlık pratiği ile omuz vermiş olan bizler, bugün de savaş karşıtı, sömürü düzeniyle mücadele eden, ezilenlerden yana tavır alan sosyalist, komünist, devrimci öğrencileri savunmaya devam ediyoruz. İktidarın savaş politikaları üzerinden elde etmeye çalıştığı siyasi ranta karşı okullarını savunan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin yanında olduğumuzu ifade ediyor, tüm sendikaları, kitle örgütü ve duyarlı kesimleri üniversite öğrencileriyle dayanışmaya çağırıyoruz.

Gözaltındaki Öğrenciler Serbest Bırakılsın!

Çağdaş Hukukçular Derneği

Share Post