ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

BÖLGE BAROLARINDAN AÇIKLAMA: “MESLEKTAŞLARIMIZLA DAYANIŞMA İÇİNDE OLACAĞIZ”

Bölge BarolarıBölge Baroları bugün bir açıklama yaparak avukatlara yönelik saldırı ve operasyonları kınadı: “Avukatlar, yargıya ayak bağı değil; savunma hakkının ve adil yargılanma hakkının teminatıdır. Bu nedenle avukat ile mücadeleyi suç ve suçlu ile mücadelenin bir parçası olarak kabul eden uygulamalar sona erdirilmelidir.”

http://www.diyarbakirbarosu.org.tr/H-831-2016-03-31-07-22-34-basina-ve-kamuoyuna.html

BASINA VE KAMUOYUNA

Avukatlık Kanunu’nun 1. maddesinde yer alan ve savunmanın bağımsızlığı ile avukatlık mesleğinin serbestliğine vurgu yapan “… Avukat, yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil eder” şeklindeki düzenlemeye rağmen biz avukatlar, mesleğin doğasından kaynaklanan haklarımızı kullanmayı zorlaştıran uygulamalarla sıklıkla karşı karşıya kalmaktayız. Ancak bu uygulamaların son günlerde artarak devam etmesi ve ciddi boyutlara varması meslek örgütleri olarak ve ayrıca avukat olarak bizleri kaygılandırmaktadır.

Sadece içinde bulunduğumuz Mart ayında; Cizre’de faaliyet yürüten meslektaşımız Av. Filiz ÖLMEZ güvenlik kuvvetlerince kimliği bilinmesine rağmen özellikle darp edilmiştir. Adana Barosu Başkanı Av. Mengücek Gazi ÇITIRIK tamamen barışçıl nitelikteki yürüyüşte polisin biber gazlı müdahalesine maruz kalmıştır. İstanbul Barosu üyesi 9 meslektaşlarımız hukuka aykırı bir şekilde gözaltına alınmış ve mesleki faaliyetleri soruşturma konusu yapılmıştır. Gözaltına alınan ve arasında meslektaşlarımızın da bulunduğu 31 kişinin serbest bırakılma kararına savcılığın yaptığı itirazı neticesinde 4 meslektaşımız hakkında yakalama kararı çıkartılmış, meslektaşımız Av. Hüseyin BOĞATEKİN tutuklanmıştır.

Mesleğimize ve meslektaşlarımıza dönük saldırılara dün bir yenisi eklenmiştir. İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan meslektaşlarımızla ilgili basın açıklaması yapmak isteyen meslektaşlarımıza polis müdahale etmiş ve bu müdahalede meslektaşımız Av. Zeycan BALCI’nın kaburgası kırılmıştır.

İki gün önce Balıkesir Barosu üyesi meslektaşımız Mehmet Volkan Kıvanç uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmiştir.

Yine bir Avukat ve bir Baro Başkanı olarak görevini yerine getirirken katledilen Av. Tahir Elçi’nin dosyasında ise hiçbir esaslı gelişmenin sağlanmadığını tekrar hatırlatmak isteriz.

Tüm bu saldırı ve operasyonlara rağmen avukatlar ve baroların savunma hakkı ve insan hakları mücadelesinden vazgeçmeyecekleri bilinmelidir. Avukatlar, yargıya ayak bağı değil; savunma hakkının ve adil yargılanma hakkının teminatıdır. Bu nedenle avukat ile mücadeleyi suç ve suçlu ile mücadelenin bir parçası olarak kabul eden uygulamalar sona erdirilmelidir.

Biz aşağıda imzası olan Doğu ve Güneydoğu Bölgesi Baroları olarak, mesleğimize ve meslektaşlarımıza yapılan saldırılar ve hukuksuz operasyonları kınıyor,  meslektaşımız Av. Zeycan BALCI’ya geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bu süreçte bütün meslektaşlarımızla dayanışma içinde olacağımızı kamuoyuna saygı ile sunuyoruz.

 

Doğu ve Güneydoğu Bölge                   VAN BAROSU

Baroları Dönem Sözcüsü           :           Baro Başkanı

Av. Murat TİMUR

ADIYAMAN BAROSU

Baro Başkanı

Av. Hasan DEMİR

AĞRI BAROSU

Baro Başkanı

Av. Ali ARTUK

BATMAN BAROSU

Baro Başkanı

Av. Ahmet SEVİM

 

BİNGÖL BAROSU

Baro Başkanı

Av. Abdullah ALAKUŞ

BİTLİS BAROSU

Baro Başkanı

Av. Enis GÜL

DERSİM BAROSU

Baro Başkanı

Av. Özgür ULAŞ

 

DİYARBAKIR BAROSU

Baro Başkanı

Av. Ahmet ÖZMEN

HAKKARİ BAROSU

Baro Başkanı

Av. Serdar IŞIK

KARS- ARDAHAN BÖLGE

Baro Başkanı

Av.İbrahim BAŞTİMAR

 

MARDİN BAROSU

Baro Başkanı

Av. Çelebi ARAZ

MUŞ BAROSU

Baro Başkanı

Av. Feridun TAŞ

SİİRT BAROSU

Baro Başkanı

Av. Cemal ACAR

 

ŞIRNAK BAROSU

Baro Başkanı

Av. Nuşirevan ELÇİ

URFA BAROSU

Baro Başkanı

Av. Hikmet DELEBE

 

                                               

 basina-ve-kamuoyuna52362278