ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

Bolu’da Kürt Öğrenciler Açlık grevinde!

Basına ve Kamuoyuna

Bolu’da Kürt Öğrenciler Açlık grevinde!

aclıkBolu Abant izzet Baysal Üniversitesinde okuyan Kürt öğrenciler, kendilerine açılan soruşturmalar, verilen cezalar ve faşist saldırılara karşı,   açlık grevinin ikinci günündeler.

Uzun bir süreden bu yana  kentte ve kampus içerisinde Kürt- demokrat  öğrencilere  yönelik olarak Ülkü Ocakları ve polis iş birliği ile  ırkçı- faşist saldırılar gerçekleştirilmektedir. Öğrenciler Eylül 2013’ten bu yana iki kez fiili saldırıya uğramış bu iki saldırıda iki Kürt öğrenci ciddi bir şekilde yaralanmıştır. Öğrencilerin bu konu ile ilgili olarak yaptıkları başvurular , Üniversite Rektörlüğüne yazdıkları yazılar sonuçsuz kalmıştır.

En son 05.03.2014 tarihinde Gölköy Kampusunda öğrencilerden Atilla Yıldız kampus içerisinde Ülkücü bir grubun muştalı ve sopalı saldırısına uğramıştır. Olay yerine  Emniyet Kuvvetlerinin gelmesi sonrasında da Kürt öğrencilere polislerin gözü önünde saldırı devam etmiştir.

Bolu Ülkü Ocakları Başkanı Hafız Kenan Çevik, Erdal Gülmez, Samet Delibaş ve Burak Gündeş 06 ELC 55 plakalı aracıyla olay yerine gelmiş ve 30-40 kişilik bir grupla sopalarla Kürt öğrencilere saldırmışlar, ancak saldırıda yaralanan öğrenciler gözaltına alınmış, saldırganlar hakkında   Bolu Emniyeti herhangi bir işlem yapılmamıştır.

Bolu Emniyeti böylelikle işlenen bu suça açıkça ortak olmuştur.

bolu2 Olaydan sonra 13 Kürt Öğrenci gözaltına alınmış, 1 öğrenci hastaneye kaldırılmıştır. Ülkücülerdense sadece 4 kişi gözaltına alınmıştır. Bu öğrencilere kasten yaralamadan soruşturma açılmıştır.

Olayın hemen ardında, Üniversite yönetimi, mağduru  Kürt öğrenciler hakkında hemen soruşturma açmış ve soruşturmanın başında herhangi bir savunma almadan, delil toplamadan ve durumu incelemeden, öğrencilerin soruşturma sonuna kadar okula alınmamasına, yani yasaklama kararı almıştır.

Bu soruşturma halen devam etmektedir.

Ancak yaklaşık 3 haftayı bulan bu sürede herhangi bir gelişme olmamış, yürütmeyi durdurma talepli açılan davalar Mahkemelerin tozlu raflarında bekletilmektedir. Öğrenciler bugün yaşam haklarının tehlikede olması, eğitim ve öğretim haklarının gasp edilmesi nedeniyle ‘süresiz-dönüşümsüz açlık grevi’ndeler.

ÇHD olarak süreci başından beri takip ediyoruz. Her zaman olduğu gibi öğrencilerin bu haklı ve meşru mücadelelerinde yine yanındayız.

Bolu’da ırkçı faşist saldırılara son.

Öğrencilere uygulanan anti-demokratik uygulamalara son.

Eğitim hakkı engellenemez.

Saygılarımızla.   11.04.2014

Çağdaş Hukukçular Derneği

Genel Merkezi

Share Post