ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

BU KAVGA FAŞİZME KARŞI, BU KAVGA HÜRRİYET KAVGASIDIR!

24 Temmuz 2015

chd_logoParlamenter siyasetin boşlukları ve parlamentoda bulunan siyasal partilerin basiretsizliği sayesinde “güvenoyu” yeterliliği bulunmadığı halde hükümetini koruyan AKP iktidarı, ülkeyi kanlı bir savaş tablosuna sürüklüyor.

Halk Cepheli Günay ÖZARSLAN’ın misafir olarak kaldığı evde polis tarafından katledilmesi ile başlayarak 13 ilde 297 gözaltı ile süren bu günün “kesintisiz devam edecek bir sürecin başlangıcı” olduğu Tayyip Erdoğan tarafından Cuma namazı çıkışında ilan edildi. Kolluk birimlerine davet edilerek sohbet edilen 8-10 IŞİD kadrosu bir kenara bırakıldığında, saldırıların ve gözaltıların 182’si HDP’li olmak üzere, muhalefete yönelik olduğu açığa çıkmıştır.

Urfa’nın Suruç ilçesinde katledilen 31 gencin hesabını vermemek ve açıkça silah, eğitim, koruma sağladığı IŞİD çetesi ile ilişkisini saklayabilmek için çalışan iktidar, her türden siyasal muhalefete kapsamlı bir saldırı başlatmıştır.

CKrCdosWgAAZ40L

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok yerde protesto gösterilerine merkezi talimat gereği polis tarafından azgınca saldırılmış, insanlar işkence yapılarak gözaltına alınmıştır. İstanbul’da üyemiz Av. Tamer DOĞAN da işkence ile gözaltına alınanlar arasındadır. Yeniden 90’lı yıllardaki refleksine dönen emniyet teşkilatı, katlettiği Günay ÖZARSLAN’ın cenazesini bile ailesine vermemekte diretmektedir.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken, Paris Savcılığının hazırladığı iddianame ile Başbakanlığa bağlı Milli İstihbarat Teşkilatı’nın Fransa’da katledilen üç kadının suikastını tezgâhladığı da tamamen açıklığa kavuşmuştur.

Katliam ve infazları lanetliyoruz, hesabı elbette sorulacaktır. Takipçisiyiz ve asla unutturmayacağız!

Bütün bu gelişmeler, düzenli olarak yaralılarını Türkiye’de tedavi ettirmeye alışmış IŞİD çetecilerinin geçici olarak sınırdan kabul edilmemeleri üzerine açtıkları ateşle öldürülen askeri personelin durumu ve sözde angajman kuralları adı altında buna verilen cevabın yandaş medyada pazarlanma biçimi ile birlikte düşünüldüğünde, yeni bir döneme girdiğimiz açıkça görülmektedir.

Yeni dönem kendi acı ve sıkıntılarıyla birlikte yeni görev ve sorumlulukları da getirmiştir.

Çağdaş Hukukçular Derneği 40 yılı aşan mücadele geleneği boyunca askeri darbeler, cunta ve sıkıyönetim dönemleri, kontrgerilla saldırıları ile mücadele etti. Erdoğan tarafından ilan edilen yeni dönemi hiçbir korku ve yılgınlık belirtisi göstermeden görüyoruz, tanımlıyoruz ve bu savaş ilanını faşizmle mücadele kararlılığı ile kabul ediyoruz.

Siyasal iktidar bütün uzantılarıyla birlikte sadece yasadışı değil aynı zamanda gayrimeşrudur. Halk tarafından iktidardan indirilerek suçlarının hesabını verdikleri güne kadar onlarla mücadele edeceğiz.

Erdoğan rejiminin, ülkemizde, Suriye veya Irak’ta, Kürt ve Arap halklarına karşı girişeceği her türlü saldırı, hangi kılığa veya kılıfa sokulursa sokulsun haksız savaştır ve bizler bu saldırılar karşısında ülke ve bölge halklarının yanında olacağız.

Bugün ile birlikte biz de faşist saldırılara karşı genel bir seferberlik ilan ediyoruz.

Gücümüz yettiği oranda hiçbir muhalif avukatsız kalmayacak. Kimse kendisini yalnız ve faşist saldırı karşısında savunmasız hissetmemelidir.

Haksız gözaltıların, baskınların, tutuklama ve davaların, infazların takipçisiyiz. Mazlum ülke ve bölge halklarına siyasal iktidarlar ve uzantısı oldukları emperyalist güçler tarafından yöneltilecek her saldırıda halkın yanında olacağız.

Tüm şube ve temsilciliklerimizin telefonlarını bir kere daha ilan ediyoruz. Bize ulaşın, yardım isteyin.

Çağdaş Hukukçular Derneği’ne duyulan güven ve sevgiyi boşa çıkarmayacağız.

Biz de halklarımıza inanıyoruz ve güveniyoruz. Faşist saldırılar boşa çıkarılacak ve bu büyük mücadele mazlumların zaferiyle sonuçlanacaktır.

Bu kavga faşizme karşı, bu kavga Hürriyet kavgasıdır!

Çağdaş Hukukçular Derneği

Genel Merkezi

İLETİŞİM BİLGİLERİ:

ÇHD ADANA ŞUBESİ – 0 532 6380014

ÇHD ALANYA ŞUBESİ – 0 554 2020321

ÇHD ANKARA ŞUBESİ – 0 533 7169416

ÇHD ANTALYA ŞUBESİ – 0 532 7115283

ÇHD BURSA ŞUBESİ – 0 533 5570976

ÇHD ESKİŞEHİR TEMSİLCİLİĞİ – 0 541 5652626

ÇHD İSTANBUL ŞUBESİ – 0 505 1057917

ÇHD İZMİR ŞUBESİ – 0 536 4626253

ÇHD KOCAELİ ŞUBESİ – 0 532 4857149

ÇHD MERSİN ŞUBESİ – 0 536 8371150

ÇHD URFA ŞUBESİ – 0 532 7852407

ÇHD VAN ŞUBESİ –   0 505 2318417

111