ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

CARME FORCADELL İLE DAYANIŞMA ÇAĞRIMIZDIR

KATALAN TUTSAK POLİTİKACI CARME FORCADELL İLE

DAYANIŞMA ÇAĞRIMIZDIR

16 Şubat 2020 tarihinde Çağdaş Hukukçular Derneği adına Genel Merkez yöneticimiz Şerife Ceren Uysal tarafından, tutuklu Katalan politikacı Carme Forcadell, Taragona`da bulunan Mas D’enric Hapishanesinde ziyaret edilmiştir. 

Katalonya’nın bağımsızlığını ilan ettiği 27 Ekim 2017 tarihinin akabinde Forcadell hakkında diğer Katalan politikacılarla birlikte isyan suçlaması ile soruşturma başlatılmıştır. Katalan Parlamento sözcüsü olan Forcadell önce 9 Kasım 2017 tarihinde tutuklanmış, kefaletle serbest bırakılmasının ardından 2017 yılı Aralık ayında yeniden milletvekili seçilmiştir. Katalonya’da yaşanan referandum süreci ile birlikte derinleşen baskı ve zulüm sonucunda 23 Mart 2018 tarihinde tekrar tutuklanmıştır. 

Forcadell ile birlikte diğer Katalan politikacıların da yargılandığı dava 12 Şubat 2019 tarihinde başlamış olup, ÇHD tarafından da takip edilen yargılama 12 Haziran 2019 tarihinde sona ermiştir. 14 Ekim 2019’da açıklanan karar ile Forcadell 11 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştır ve bugün hala Mas D’enric hapishanesinde tutulmaktadır. 

Forcadell’i ziyaretimiz sırasında, öncelikle kendisine ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın mesajı ve tüm Dernek üyelerimizin dayanışma duyguları iletilmiştir. Carme Forcadell, Dernek üyelerimizin karşı karşıya olduğu uzun tutukluluktan ve açlık grevi sürecinden avukatı aracılığı ile bilgilendirildiğini belirtmiş ve politik nedenlerle tutsak edilmiş kişiler arasında dayanışmanın çok önemli olduğuna ilişkin duygu ve düşüncelerini iletmiştir.

Yapılan görüşme sırasında Forcadell özel olarak tutulduğu hapishanedeki diğer kadın tutsakların durumuna dikkat çekmiş ve bu konuda uluslararası kamuoyu oluşturulmaya çalışılmasının kendisi açısından en önemli politik gündemlerden biri olduğunu belirtmiştir. Aslında erkekler için inşa edilmiş Mas D’enric hapishanesinde bugün 40 kadar kadın tutsak bulunmaktadır. Forcadell kadın tutsakların çoğunluğunun, tutuklanmadan önce şiddet mağduru olduklarına dikkat çekmiş, yine fiziksel şiddet dışında, hapishanedeki kadınların çoğunluğunu suç islemeye iten ana etmenin maruz kaldıkları ekonomik şiddet olduğunu özellikle belirtmiştir.

Forcadell tutulduğu hapishaneden, özellikle kadınlara, kadınlar için fırsat eşitliği ve şiddete karşı mücadelenin büyütülmesi için çağrı yapmaktadır.  

ÇHD olarak politik nedenlerle tutsak edilmiş herkesle tüm dünyada dayanışmayı büyütmenin önemine inanıyoruz. Bu anlamda tüm üyelerimizi, meslektaşlarımızı, duyarlı kamuoyunu ve özellikle Forcadell’in talebi gereği tüm kadınları, ülkenin dört bir yanından mektup ya da kart göndererek, Katalan tutsaklarla dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz.

Yaşasın Enternasyonal Dayanışma!

Katalan Tutsaklara Özgürlük!

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ

İletişim İçin Yazışma Adresi:

Carme Forcadell

Centre Penitenciari de Mas d’Enric 

Tavessia Comella Moro 15, s/n, 43764 El Catllar, T, Spain

Share Post