ÇHD Susmadı, Susmayacak!

Cezai savunma Türkiye’de kriminalize edilmeye çalışıyor

  

  eld4-horz

 

VDJ-Vereinigung Demokratischer Juristinnen und Juristen e.V.            DEMOKRAT AVUKATLAR

ELDH-European Association of Lawyers for Democracy and World Human Rights DÜNYADA DEMOKRASİ VE İNSANHAKLARI İÇİN AVRUPALI HUKUKÇULAR BİRLİĞİ

RAV-Republikanisher Antwältinnen –und Antwälteverein e.V. CUMHURİYETÇİ AVUKATLAR

 

 * Ortak Basın Açıklaması, 26.12.2013

Cezai savunma Türkiye’de kriminalize edilmeye çalışıyor

24.12.2013 tarihinde İstanbul Silivri’de 22 avukatın yargılandığı ÇHD davası başladı. Söz konusu dava, 46  sanığın yargılandığı KCK avukat davasından ve İstanbul Barosu’nun 10 yöneticisi hakkında açılan davadan sonra İstanbul avukatlarının yargılandığı üçüncü toplu dava. Avukatların hepsi insan haklarını savunan, bir Avrupa avukatlar birliği olan ELDH’nin de üyesi olan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD)’nin üyeleri.

Almanya’dan ELDH’nin, RAV’nin ve VDJ’nin temsilcileri orada bulundular ve İtalya, Belçika, Hollanda, İspanya, Fransa, Avusturya ve İsviçre meslek birliklerinin uluslararası delegasyonunun bir parçası olarak davayı izlediler. Suçlananlar sözde DHKP-C üyelerini, bir terör örgütü olarak sınıflandırılan bir örgüt, savunmuşlardı. Terör örgütüne üye olmak veya yöneticisi olmak ile suçlanıyorlar. 9’u 18 Ocak 2013’ten beri tutuklu.

Duruşmanın ilk gününde yaklaşık 500 Türk avukat dayanışma için birlikte tüm sanıkların savunmasını üstlendiler. Bunların içinde Türkiye Barolar Birliği Başkanı’nın yanı sıra çok sayıda baro başkanı bulunuyordu. Başka oda başkanları gözlemci olarak katıldılar. Türk hukukçular böylece onların bağımsızlıklarına karşı saldırıya dirençlerini ifade ediyorlar.

İddianame büyük ölçüde avukatların avukatlık faaliyetlerine dayanmaktadır. Örneğin müvekkillerine, onların anayasal hakları olan susma hakkını önerdikleri için suçlanıyorlar. Ortak müvekkil ve iş üstlenmek ve ortak çalışmak bir terör örgütü üyeliğinin delili olarak değerlendirilmektedir. ÇHD Başkanı Selçuk Kozağaçlı, DHKP-C başkanının fonksiyonu hakkında bilgi sahibi olmasına rağmen onun savunmasını üstlenmiş olmakla  suçlanmaktadır.

Mahkemenin iddianamenin özetini okumasından sonra, sanıklar savunmalarını yaptılar.

Altı saat süren savunmasında Selçuk Kozağaçlı, diğer hususlar ile birlikte, müvekkillerinin cenazelerine katılmış olmasının, onun DHKP-C üyesi olduğunun bir ifadesi olarak ileri sürülmesine değindi. Diğer sanıkların ve kendisinin sadece mesleklerini yaptıklarını tekrar tekrar vurguladı. VDJ Başkanı Dieter Hummel bu bağlamda 17 Mayıs 2014 tarihinde Berlin’de ÇHD Başkanı Selçuk Kozağaçlı’ya Hans-Litten-Ödülünün verileceğini açıkladı. Böylece ÇHD-Meslektaşlarının cesur tavrı onurlandırılacaktır.

ELDH genel sekreteri Thomas Schmidt’in açıklaması: ‘’ Bu dava ile ve ÇHD Başkanının ve diğer yönetim kurulu üyelerinin neredeyse 1 yıldır süren gözaltıları ile ÇHD’nin tamamı kriminalize edilmek isteniyor ve hükümet karşıtı eleştirel çalışmalar engellenmek isteniyor.’’

ELDH, RAV, ve VDJ yargılamanın derhal sona erdirilmesini ve böylece tutuklu meslektaşlarının serbest bırakılmasını talep ediyorlar.

*Avrupa Demokrat Hukukçular Birliği www.eldh.eu

Republikanischer Anwältinnen- und Anwälteverein. e.V. www.rav.de

Vereinbarung demokratischer Juristinnen und  Juristen ww.w.vdj / Kontakt: Ra Dieter Hummel + 49 171,3350760

 

 

Share Post