ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

ÇHD İZMİR ŞUBESİ: LİCE HALKINA YÖNELİK SALDIRILARA DERHAL SON VERİLMELİDİR!

 140819_lice123BASINA VE KAMUOYUNA

LİCE HALKINA YÖNELİK SALDIRILARA DERHAL SON VERİLMELİDİR!

Arap, Türkmen, Ezidi ve Kürt halkına yönelen bir kıyımı başlatan IŞİD’in işlediği savaş ve insanlık suçlarını en hafifinden suskunlukla geçiştiren siyasal iktidar, Kürt halkının 30 yıllık özgürlük mücadelesini belleğinde yaşatmasına tahammül edemiyor.

Bir yandan muhatabı olarak kabul ettiği PKK ile ‘çözüm süreci’ adı altında resmi kanallardan görüşmeler yürüten devlet, diğer yandan Kürt halkına yönelik inkâr ve imha politikalarına devam etmekteki ısrarını sürdürüyor.

Dili, kültürü, varlığı inkâr edilen Kürt halkına, şimdi tekrar “belleğinizi silin, geçmişinizi unutun, özgürlüğünüz için hayatını kaybedenleri yüreklerinizden sökün atın” deniliyor.

Lice Yolçatı’da PKK saflarında hayatını kaybedenlerin gömüldüğü mezarlığa dikilen Mahsum Korkmaz heykelinin,“terör örgütü propagandası yapıldığı” gerekçesi ile yıkılmasına karar verilmesi, Devletin ikiyüzlü tavrını gösteriyor.

Bu kararın hem Kürt halkı, hem de halkların barış içinde bir arada yaşayabileceği bir toplumsal düzeni savunan tüm muhalif kesimler için kabul edilemezliği bilinmesine, kararın uygulanmasına gösterilecek direnç açıkça görülmesine rağmen, heykelin kaldırılmasındaki kör inat yeni ölümlere, acılara sebep oluyor.

Bugün, heykelin kaldırılması sırasında meydana gelen olaylardan, Mehdi Taşkın’ın ölümünden, sayılarını henüz tam öğrenemediğimiz yaralılardan, Devletin bu imha ve inkâr politikalarını sürdürmekte ısrar eden Hükümet sorumludur.

Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi olarak, bu saldırıda hayatını kaybeden Mehdi Taşkın’ın ailesine ve yakınlarına başsağlığı, yaralananların ise bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını diliyoruz.

Hükümeti, Lice’den askeri derhal geri çekmeye ve Mahsum Korkmaz’ın heykelinin dikilmesini bir terör suçu gibi gösterme çabalarından vazgeçmeye çağırıyoruz.

Lice Halkının yanında olduğumuzu ve bu açık saldırının faillerinin korunmasına da, aklanmasına da izin vermeyeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz. 19.08.2014

 

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ

İZMİR ŞUBESİ