ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

ÇHD MERSİN ŞUBE EŞ BAŞKANI MEHMET ALTUNTAŞ YALNIZ DEĞİLDİR!

4715997577mehmet_altuntasSaldırılar hız kesmeden devam ediyor. Ülke coğrafyası AKP iktidarının ablukası altında… Kürt illerinde,  sokağa çıkma yasakları, güvenli bölge ilanları üzerine iktidarın silahlı güçlerince aylardır süren abluka ile Kürt halkının üzerine bombalar yağıyor, ağır silahlarla yapılan saldırılar ile bir halk yok edilmek isteniyor. Kürt halkına yapılan bu saldırıdan seslerine ses veren, haklı mücadelelerine omuz veren kurum ve kuruluş temsilcileri de paylarını alıyor.

Bugün başta Mersin’in Akdeniz Belediye binasında olmak üzere, ÇHD Mersin Şube Eş Başkanımız Av. Mehmet Altuntaş’ın avukatlık bürosunda ve evlerde yapılan arama işlemleri de aynı kurgunun bir parçasıdır. Şube Eş Başkanımızla birlikte, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Fazıl Türk ve Belediye Meclis üyeleri hakkında da gözaltı kararı verilmiş durumda. Gerekçeyi biliyoruz: Terör(!) soruşturması. Tüm hukuk normları ayaklar altına alınarak sürdürülüyor aramalar.

Bir avukatlık bürosunda arama yapılabilmesi için başta zorunlu unsur olan “geçerli bir mahkeme kararı” olmak üzere hiçbir usul hükmüne riayet etmeksizin soruşturma yürütenler, kendi hukuk düzenlerinin kurallarını dahi hiçe sayıyor.

Siyasal iktidar bir yandan “devlet içine yuvalanmış paralel yapılanmanın” yürüttüğü soruşturma ve hukuksuzluklarla ilgili yaygara koparırken; hâkimleri, savcıları ve polisleri bu kapsamda tutuklatırken, diğer yandan aynı “paralel yapılanma” tarafından 2011 yılından itibaren yapılan gizli soruşturma işlemlerine dayanarak bugün düğmeye basıyor. İşin ucu kendine dokununca “kumpas” diyen siyasal iktidar, muhaliflere karşı soruşturmalar için bu eski defterleri yeniden açmakta hiçbir beis görmüyor.

Bizler, saldırıların asıl olarak ÇHD Mersin Şube Eş Başkanımız Av. Mehmet Altuntaş özelinde ezilenlerin yoksulların, emekçilerin, devrimcilerin, yurtseverlerin davalarına bakmaktaki ısrardan kaynaklandığını biliyoruz. Arama, gözaltı ve terör soruşturmaları ile bu avukatlık pratiğini yok edecekleri sananlar, yanılıyorlar. Bundan iki yıl önce Genel Merkez ve Şube yönetici ve üyelerine yapılan saldırıdan umduğunu bulamayan iktidar buradan da eli boş dönecektir.

Başta Mersin’deki üye ve meslektaşlarımız olmak üzere tüm meslektaşlarımız Av. Mehmet Altuntaş’a sahip çıkarak bu saldırıyı boşa düşürecektir. Biletlerimizi aldık, en kısa süre içerisinde dostlarımızın yanında olacağız.

Saygılarımızla.

 

24.11.2015

Çağdaş Hukukçular Derneği

Genel Merkezi