ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

DİLEK DOĞAN DAVASINA ÇAĞRIMIZDIR

dilek dogan18 Ekim Pazar günü, sabahın çok erken saatlerinde, İstanbul’un Küçükarmutlu Mahallesinde ailesiyle birlikte yaşayan 24 yaşındaki Dilek Doğan’ın evine Özel Harekât polisleri baskın yaptılar. Hâkim kararına dayanarak aramaya geldikleri kişi bu evde yaşamıyordu, operasyon sırasında orada da değildi.

“Suçu” polislere “galoşlarınızı giyin” demek olan Dilek Doğan, operasyon amiri Yüksel Moğultay tarafından ateş edilerek vuruldu. Dilek Doğan, kaldırıldığı hastanede 7 gün dayanabildi, 25 Ekim’de yaşamını yitirdi.

Dilek hastanede yaşam savaşı verirken, “soruşturmanın selameti” gerekçesiyle dosyada hızla kısıtlama kararı alındı.

Bu süreçte, soruşturmanın tarafları dosyaya ulaşamazken, bizzat Emniyet teşkilatı tarafından gerçeğe aykırı birçok açıklama yapıldı. Dilek önce “canlı bomba” oldu, sonra “evde çatışma çıktı” denildi. Birbirinden farklı açıklamalar yapan Emniyet teşkilatı son olarak “kaza kurşununa” kadar vardırdı meseleyi.

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan fail Yüksel Moğultay ise çıkarıldığı sorgu yargıcı tarafından adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakıldı.

Kısıtlama kararı ile taraflara kapalı yürütülen soruşturma sonucunda, iddianameyi düzenleyen soruşturma savcısı, Dilek Doğan’ı vuran operasyon amirinin fiilini; kasten öldürme olarak değil, TCK m.83’te düzenlenen “ihmali davranışla kasten öldürme” olarak nitelendirdi.

Dilek Doğan’ı gözünü kırpmadan öldüren kolluk amirinin bu cesaretini nereden bulduğunu anlamak için olay sonrası emniyet teşkilatının yaptığı açıklamalara, soruşturma aşamasında yaşanılanlara ve nihayetinde düzenlenen iddianameye bakmak yeterlidir.

Adli mekanizma süjelerinin tamamı, bugüne kadar Dilek Doğan’ı vuran kolluk amiri hakkında etkili bir soruşturma yürütmediği gibi, aksine faili koruyan ve kollayan bir tutum almayı tercih ettiler.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2015/385 E. sayılı dosya ile görülecek davanın İLK DURUŞMASI 17 ŞUBAT 2016 TARİHİNDE SAAT 10.00’DA yapılacak.

Dilek’in katilinin hâlâ tutuksuz yargılandığı bu davada; failleri cezasızlık zırhı ile koruyan bu yerleşik tutum karşısında güçlü ve etkili bir katılımla davaya sahip çıkmak adalet mücadelesinde oldukça önemlidir.

Tüm üye ve meslektaşlarımızı, Dilek Doğan davasına sahip çıkmaya, 17 ŞUBAT 2016 günü saat 10.00’da yapılacak duruşmaya katılmaya davet ediyoruz.

ÇHD Genel Merkezi

151025183140_dilek_dogan_624x351_hurriyet.com.tr_nocredit