ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

DİRENEN KADIN İŞÇİ OYA BAYDAK YALNIZ DEĞİLDİR, YANINDAYIZ!

 

55a37691f0dc1e2be8685e6f

 

DİSK VE BAĞLI SENDİKALAR ADLARINDAKİ “DEVRİMCİ İŞÇİ” SIFATINA UYGUN DAVRANMALI, İŞÇİLERİN TALEPLERİNE KULAK VERMELİDİR!

 

 

İşçi sınıfı mücadelesi açısından DİSK’in doğuşu ve varlığı tarihseldir.  DİSK, Sarı/devlet sendikacılığına karşı mücadele içinde, devrimcilerin, işçilerin ve ailelerinin ödediği bedeller, alınteri ücretlerinden verdikleri aidatlarla büyütülmüştür. Ancak ne yazık ki bugün yaşadığımız olaylar, İstanbul Şubemizin uyarılarına rağmen, yapılmak istenen “basın açıklaması görüntüsü altındaki linç örgütlenmesi”  işçi sınıfı mücadelesi ve onun dostları ve avukatları olan bizler açısından, DİSKin de işçi sınıfına olan yabancılaşmasının ibretlik bir örneğidir.

Oya BAYDAK isimli işçinin Genel-İş Sendikası’ndan işten çıkarılması ve işçinin direnip işine geri dönmek istemesi ile başlayan olaylar, “direnen bir işçinin başka işçilerce dövdürülmesi” ile devam ediyor.

Adında devrimci ve işçi kelimelerini taşıyan bir işçi sendikası, çalışanları ile arasındaki ilişkiyi, bireysel iş hukuku normlarıyla tanımlayamaz. İş hukuku normlarının kendisine bu hakkı verdiğinden ve yasayı uyguladığından bahisle, iş akdini “maddi gereklilik” dışında nedenlerle ve tazminatlı da olsa feshedemez. İşçileri, tazminatlarını vererek işten çıkarmak meşru mu sendikalara göre?  Hak arayan işçilere “yapacak bir şey yok, tazminatınızı alın oturun” demek bir sendika için intihardır.  Ne yazık ki bu tabloda gördüğümüz de bundan başka bir şey değildir.

Oya BAYDAK, önce Genel İş Sendikası önünde çadır açıp işe geri alınmak talebiyle oturma eylemine başlamış; sonra ise kadın işçi, kendisi açısından Genel-İş Sendikasının bulunduğu Aksaray semtinden daha güvenli ve merkezi olacağını düşündüğü Şişli’deki DİSK Genel Merkezi’nin önüne taşımış direnişini.  Bir yandan da birincil fiziki ihtiyaçlarını, işçilerin öz malı olan sendika binasından gidermek istemektedir. Ancak işçinin iddiasına göre DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK çalışanlarına binayı boşaltıp, Oya BAYDAK’ı içeri almama talimatı vermiştir. Ve bu talimat sonrası DİSK binası kapatılmış, Oya BAYDAK da DİSK binasından içeri alınmamıştır. Direnen işçi Oya BAYDAK da bunun üzerine işçilere kapatılan Sendika binasını, bu “patron sendikacılığıdır” diyerek sendikacılara kapatmıştır.

IMG-20150713-WA0001

Ortada bir işçinin haklı direnişi vardır.  Kayıtsız koşulsuz direnen işçi Oya BAYDAK’ın direnişinin yanındayız. Bundan kamuoyu, halkımız, işçi sınıfı kuşku duymamalıdır.  Ancak aynı zamanda DİSK’in de korunmaya ve yaşatılmaya değer, emekle, bedelle oluşturulmuş bir sendika olduğu inancını korumak istiyoruz. İstanbul Şubemizin sorunun hızla işçi düşmanlarını sevindirmeden çözülmesi yönündeki isteği, talebi önerileri bunun içindi.  Sorunun çözümü Oya BAYDAK’ın hakkını teslim etmek ve işine iadesini sağlamakla mümkün ve çözülebilirken, çözümsüzlüğü dayatması bu inancı önemli ölçüde yaralamıştır.

İstanbul Şube yönetici ve üyelerimiz, sorunun çözümü ve müzakere yönteminin hayata geçirilebilmesi için,  DİSK binası önünde DİSK yöneticilerini beklemekteyken sabah saat 09.00 sıralarında İzmir ve Diyarbakır şubelerinden getirilen “işçiler” kışkırtılarak, bir kadın işçinin ve bu direnişin yanında yer alanların üzerine saldırtılmıştır.

ÇHD İstanbul Şube Başkanımız Gökmen Yeşil’in verdiği bilgilere göre; yönetici ve üye meslektaşlarımız DİSK ve Genel İş Genel Başkanı Kani BEKO ile görüşme yaparken,  bizzat başkanımız tarafından tanınan Genel İş Yöneticileri, doğrudan saldırı emri vermişlerdir.  Uzun süre işçileri saldırı konusunda yönlendirmişlerdir. Başkanımızın ifadesiyle saldıranlar,  “çevik kuvvet müdahalesi şeklinde organize olmuşlar, ana avrat küfürler ederek DİSK kapısını parçalayarak içeri girmişler” dir.

Bu saldırı sırasında, İstanbul Şube Yöneticimiz Av. Diren YEŞİL, başına kalas vurulması neticesi yaralanmış, üyemiz Av. Özgür YILMAZ yumruklarla saldırıya uğramıştır.

Bu olay vesilesiyle başta direnen işçi Oya BAYDAK olmak üzere, bütün direnenleri selamlıyor, yanlarında olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz.

İkinci olarak olay yerinde bulunan ve derneğimizi ilkelerimiz doğrultusunda temsil eden İstanbul Şube Yönetici ve üyelerimizi saygı ve sevgiyle selamlıyor, geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Şube yönetimimizin ayrıntılı raporundan sonra daha kapsamlı bir olay değerlendirmesi yapabileceğiz.

Üçüncü olarak da yaşanan olayların sorumlusunun hak talebine cevap vermek yerine bu tip haksız yöntemlerle direnişi boğmaya çalışan DİSK ve Genel-İş yöneticileri olduğunu bildiriyor, bu saldırıları şiddetle kınıyoruz.

DİRENEN KADIN İŞÇİ OYA BAYDAK YALNIZ DEĞİLDİR, YANINDAYIZ!

DİSK YÖNETİCİLERİ! İŞÇİLERİN HAKLARI İÇİN SENDİKACILIK YAPTIĞINIZI UNUTMAYIN!                                                                               

                                                                                  Çağdaş Hukukçular Derneği

                                                                                          Genel Merkezi

1141541343563

disk-onunde-isten-atilan-isci-arbedesi_90e8976-2zhe1trn6hd0q5relt3y16

1140468978761