ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

Duruşma Kapılarında Darp Edilen Avukatlar Ve Aileler,Tecavüzcüsünü Öldüren Kadına Müebbet, 14 Yaşinda Çocuğun Kafasına Gaz Kapsülü,

Basina Ve Kamuoyuna

Duruşma Kapilarinda Darp Edilen Avukatlar Ve Aileler,

Tecavüzcüsünü Öldüren Kadina Müebbet,

14 Yaşinda Çocuğun Kafasina Gaz Kapsülü,

Bugün “Adalet” Yurdun Dört Bir Yaninda Yeniden Tecelli Etti!

kesik2Isparta Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi’nde 25.03.2015 tarihinde karar duruşması görülen Nevin Yıldırım davasına katılmak isteyen avukatlar ve duruşmayı izlemek üzere gelen kadınlar, bizzat Başsavcı emri ile polis saldırısına maruz kalmış, adliye merdivenlerinden aşağı atılmış ve duruşmaya girişleri engellenmiştir. Kendine tecavüz eden erkeği öldürmekle yargılanan Nevin Yıldırım ise müebbet hapis cezasına çarptırılmıştır. Şubemiz Yönetim Kurulu Üyesi Av. Neziha EKEN’in de aralarında bulunduğu avukatlar, polis saldırısında yaralanmıştır.

Yine bugün İstanbul Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen gezi sürecinde hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş davasında da avukatlar, aile ve izleyiciler adliye içerisinde ve dışarısında polis ve özel güvenlik saldırısına maruz kalmış; Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş tartaklanmasının ardından fenalaşmıştır. Duruma kayıtsız kalan mahkeme, polis engeli ile adliyeye giremeyen tanıkların polis zoru ile getirtilmesine karar verirken; duruşmaya katılmayan sanık ile ilgili hiçbir işlem yapmamıştır. Hâkimin reddi talepleri ise reddedilmiş ve duruşma 24.06.2015 saat 09.30’a ertelenmiştir. Polis saldırısında Şubemiz Yönetim Kurulu Üyesi Av. Mürsel ÜNDER’in de aralarında bulunduğu avukatlar polis saldırısında yaralanmıştır.

Devrimcilere yönelik Gazi Mahallesi’nde yapılan polis operasyonunu protesto etmek için yürüyüşe katılan 14 yaşındaki Deniz Genç isimli çocuk, polis tarafından gaz fişeği ile başından vurularak ağır yaralanmış, kaldırıldığı hastanede gerekli müdahaleler yapılmamış, ancak avukatlarının müdahalesi sonucu ameliyata alınabilmiştir. Polis, hastaneyi basarak Deniz Genç’in yakınlarına, Derneğimiz üye ve yöneticisi olan avukatları Av. Ebru TİMTİK ve Av. Özgür YILMAZ’a saldırmış; hastane içerisinde açıkça, doktor raporunun istedikleri gibi çıkması için geldiklerini beyan etmiştir.

Tüm bunlar, bugün, yani yalnızca bir günde meydana gelmiştir. Mahkemeler, savcılıklar ve polis, bugün, hak arayanlara, devrimcilere, kadınlara ve onların avukatlarına karşı fütursuzca saldırmış, haksız saldırılarla, hak arama mücadelesi yürütenlere gözdağı vermeyi amaçlamıştır. Ancak, unutulmamalıdır ki, bu çabalar sonuç vermeyecek, hak arama mücadelesi yürütenler, baskılara boyun eğmeyecektir.

Bizler Çağdaş Hukukçular Derneği olarak, mahkemelerin gizli kapaklı işlerin yürütüldüğü mekânlar haline gelmesine, sokaklarda polis mermisi ya da gaz kapsülüyle yeni Berkin Elvanlar’ın katledilmesine izin vermeyeceğiz.

Saygılarımızla

ÇHD İstanbul Şubesi

Share Post