ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

FAŞİZMİN SALDIRILARINA HALKLARIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELESİ VE DAYANIŞMASIYLA CEVAP VERİYORUZ…

HDPLogo

 

FAŞİZMİN SALDIRILARINA HALKLARIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELESİ VE DAYANIŞMASIYLA CEVAP VERİYORUZ;

SİZ KAYBEDECEKSİNİZ HALKLAR KAZANACAK!

 

“Faşizm, finans-kapitalin en gerici, en şoven ve en emperyalist unsurlarının

açık terörcü diktatörlüğüdür.” (Dimitrov

Bu tanımın yapılmasının üzerinden onlarca yıl geçti ama tanımın işaret ettiği gerçek hiç değişmedi. Yönetim biçimi faşizm olan Devletlerde egemen güçlerin bekası için her türlü zulüm, cinayet, katliam, linç ve provokasyon “rutin”dir.

Bu rutin işlerden biri daha bugün eşzamanlı olarak Adana ve Mersin HDP İl Başkanlıklarına karşı gerçekleştirildi. Adana İl Binasına yapılan saldırıda 3’ü ağır olmak üzere 6 parti yöneticisi ve çalışanı yaralanmış, Mersin’de yapılan saldırıda ise şans eseri yaralanan olmamıştır.

Bombalı saldırılarla ilgili HDP’den yapılan açıklamalara göre, seçim sürecinin başlamasından itibaren bugüne kadar HDP örgütlerine ve HDP’lilere karşı tam 62 saldırı yapılmıştır. Bırakalım seçim barajlarını, hazine yardımı alamamayı, propaganda aygıtlarının bir avuç egemenin elinde bulunmasını; sadece olağan hale getirilmiş bu saldırılar bile halkların, halk güçlerinin seçme ve seçilme haklarını kullanmasına tahammül edilmediğinin açık göstergesidir.

Bu katliam saldırı girişimlerinden çok değil yaklaşık bir ay kadar önce 11 Nisan 2015 günü Ağrı’nın Diyadin ilçesine bağlı Yukarıtütek Köyü kırsalında AKP’li Efkan Ala’nın talimatıyla olduğu anlaşılan bir provokasyon saldırısına tanık olduk. Provokasyon HDP (Halkların Demokratik Partisi) ve DBP’nin (Demokratik Bölgeler Partisi) organize ettiği bir fidan dikme etkinliğinde, bölgede bulanan gerillaları, Türkiye’nin çeşitli illerinden seçilerek bir araya getirilmiş bir grup askerin üzerine çekme ve çıkarılacak çatışma sonucu öldürülmeleri üzerine kurulmuştu. Bu provokasyonda Serhat Kızılay isimli bir gerilla ile çatışmayı engellemeye çalışan HDP’li Cezmi Budak katledildi; fakat provokasyon boşa çıkarıldı.

“Gerekirse Suriye’ye dört adam gönderirim. Türkiye’ye 8 füze attırıp savaş çıkartırım”  sözleri hala hafızalarımızdadır ve her türlü yalanı, kara çalmayı, katliamı, linç ve provokasyonu yapabilecek bir örgütlenmeye sahip devletin, “saldırı bize yapılmıştır, bu saldırıları yapanları hızla yakalayacağız, özel soruşturma birimleri kuruldu” şeklindeki açıklamaları gerçekleri gizlemeye dönük demagojik açıklamalardır.

11258252_823116884403904_5563256368297161503_nAKP iktidarını ve devlet yetkililerini uyarıyoruz; HDP şahsında Kürt Halkına karşı mücadele etmekten vazgeçin.  Halkların örgütlü gücü karşısında yenilmeye mahkûmsunuz.

HDP parti yönetici ve üyelerine, partiye gönül verenlere ve yaralıların ailelerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, dayanışmamızla zalimleri yeneceğimize dair inancımızı paylaşıyoruz.

Saygılarımızla…

Çağdaş Hukukçular Derneği

Genel Merkezi