ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

GÖZALTINA ALINDI, 8 GÜNDÜR KENDİSİNDEN HABER YOK!

Hurşit Külter kayıpHURŞİT KÜLTER NEREDE?

DBP Şırnak İl yöneticisi Hurşit Külter, 27 Mayıs 2016 gününden beri kayıp; kendisinden 8 gündür haber alınamıyor.

Hurşit Külter, gözaltına alınmadan hemen önce ailesine gönderdiği son mesajında Hakkınızı helal edin. Fazla kalmadı. Herkese selam söyle” diyor, adeta başına geleceklerin haberini veriyordu.

Hurşit Külter’in gözaltına alındığı günün akşamı Özel Harekât Polislerine ait [email protected]_Guneydogu adlı sosyal medya hesabından Hurşit Külter’in ellerinde olduğunu bildiren mesaj atıldı ve Hurşit Külter’in fotoğrafı paylaşıldı.

Buna rağmen, Şırnak Valiliği, Şırnak Cumhuriyet Savcılığı ve Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü Hurşit Külter’in gözaltında olduğunu reddetmekte ve akıbeti konusunda başka hiçbir bilgi vermemektedir.

Külter’in ailesi ve avukatlarının Savcılığa yaptığı başvuruda ise, Hurşit Külter’in bulunması için Savcılık tarafından bugüne kadar hiçbir işlem yapılmadığı gibi, savcı, aile ve avukatlarla görüşmekten de ısrarla kaçınıyor.

Külter ailesinin, avukatlarının ve konuyla ilgilenen demokratik kitle örgütlerinin tüm çabalarına rağmen, tam 8 gündür Hurşit Külter’den haber alınamaması, yetkili mercilerin Hurşit Külter’in nerede olduğu konusunda tatmin edici bir açıklama yapmaması ve bulunması için etkili bir çalışma yürütmemesi, 1990’lı yıllarda geleneksel devlet aklının sıkça başvurduğu gözaltında kaybetme politikasının da yeniden uygulamaya konulduğunu ortaya koymaktadır.

7 Haziran 2015 Seçimleri sonrasında Silvan, Sur, Cizre, Nusaybin, Yüksekova gibi şehirlerde ilan edilen sokağa çıkma yasakları, ablukalar ve bunları takip eden katliamlar, AKP iktidarının ve Devletin, Kürt Sorunu konusunda 1990’lı yıllarda en üst düzeye çıkan, inkâr, imha ve yok etme esasına dayalı geleneksel devlet politikasına geri dönüldüğünü ortaya koymakta idi.

Devlet, tıpkı 90’larda olduğu gibi bugün de Kürt Halkını, katliamlarla, gözaltında kaybetmelerle, yargısız infazlarla terbiye etmeye, teslim almaya çalışıyor. Ancak, Kürt Halkına yönelik bu uygulamaların sonuç vermeyeceğini, yine en iyi, 90 yıllık Cumhuriyet tarihi göstermektedir.  Bu nedenle, Devlet bu politikaları bir an önce terk etmeli, gözaltında kaybetme, yargısız infaz ve katliamlardan vazgeçmelidir.

Devlet, Kürt Halkına yönelik saldırılarına derhal son vermeli, yeni faili meçhullerin yaşanmaması için Hurşit Külter’in nerede olduğunu derhâl açıklamalı ve Hurşit Külter’i sağ olarak serbest bırakmalıdır.

Çağdaş Hukukçular Derneği olarak Hurşit Külter’in nerede olduğu açıklanıp serbest bırakılıncaya ve sorumlular cezalandırılıncaya kadar sürecin takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz.

Çağdaş Hukukçular Derneği

Genel Merkezi

Hurşit Külter