ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

GREİF İŞÇİLERİNE SABAH 04:00’TE OPERASYON DÜZENLENDİ BİRÇOK GÖZALTI ve YARALI VAR!

 

BASINA ve KAMUOYUNA

GREİF İŞÇİLERİNE SABAH 04:00’TE OPERASYON DÜZENLENDİ

 BİRÇOK GÖZALTI ve YARALI VAR!

 

 

greifBilindiği üzere dünyanın en büyük tekellerinden olan Hadımköy’de kurulu Greif Fabrikasında çalışan işçiler başta taşeron uygulamasının kaldırılması olmak üzere sendikal ve ekonomik hakları için 60 gündür onurlu bir direniş sürdürüyorlar.

Greif’de, aynı iş verene bağlı 4 ayrı fabrikada 3000 işçi çalışıyor. Direnişin başladığı Hadımköy ve Dudullu fabrikalarında yaklaşık 1350 işçi çalışıyor. Bu iki fabrikada tam 44 ayrı taşeron şirket yer alıyor ve işçilerin 900 kadarı taşeron işçisi durumunda. Kadrolu veya taşeron, 1 yıllık veya 10 yıllık, işçilerin hemen hemen tamamı asgari ücret düzeyinde ücretlerle ve hiçbir sosyal hak olmadan çalıştırılıyor. Direnişteki işçilerin en büyük talepleri, fabrikada bulunan taşeron uygulamasının tamamen kaldırılması, çalışan tüm işçilerin kadroya alınması ve aynı zamanda toplu sözleşme haklarıyla birlikte ekonomik haklarında iyileştirme yapılması.

            Direnişlerini günlerdir büyük bir kararlılık ile Hadımköy’deki fabrikada sürdüren işçilere bugün sabaha karşı saat 04:00 civarında onlarca polis, TOMA ve iş makinalarıyla operasyon düzenlendi. 70’ye yakın gözaltı bulunmakta. Gözaltılar şu anda Vatan caddesi Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube biriminde tutulmakta. Polis müdahalesi sırasında 11 işçi fabrika çatısına çıktılar ve halen çatıda eylemlerini sürdürüyorlar. Öte yandan müdahalede onlarca işçi yaralanmış durumdalar. Yaralıların bir kısmı hastanelere kaldırıldılar.

Günlerdir direnen işçilerle fabrikada olan derneğimiz üyesi meslektaşlarımız da halen fabrika önündeler. AKP hükümeti, işçi düşmanı politikalarını bugün artık fabrikada günlerdir direniş sergileyen işçilere “şafak baskınları” düzenlemeye vardırmıştır. Tamamen hukuksuz bu operasyon asla kabul edilemezdir. Gözaltındaki işçiler derhal serbest bırakılmalıdır.

Gözaltılar ve operasyon ile ilgili olarak yeni gelişmeler oldukça kamuoyunu bilgilendirmeye sürdüreceğiz. Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şube olarak, Greif işçilerinin haklı ve meşru mücadelesine bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm gücümüzle destek olmaya devam edeceğimizi belirterek herkesi bu haklı ve onurlu direnişe sahip çıkmaya çağırıyor, tüm duyarlı kamuoyunu direnişteki işçilerle dayanışmaya davet ediyoruz.

Saygılarımızla. 10.04.2014  

  Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şube

 


ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ
İSTANBUL ŞUBESİ 

Orhan Adli Apaydın Sk.No:11/3
Beyoğlu-İstanbul
Tel:212 245 04 40 Faks:212 245 04 41
Share Post