ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

HAK SAVUNUCUSU YUNANİSTANLI MESLEKTAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ

HAK SAVUNUCUSU YUNANİSTANLI MESLEKTAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ

Yunanistan’da siyasi faaliyetleri sebebiyle, “17 Kasım Devrimci Örgütü” (17N) üyesi olma suçlamasıyla 11 kez müebbet hapis cezasına çarptırılan politik hükümlü Dimitris Koufontinas, 16 sene boyunca kaldığı Koridallos Hapishanesinden Domokos Hapishanesine zorla sürgün edilmişti. Hukuka ve yasaya aykırı olarak, yakınlarına haber verilmeksizin, herhangi bir eşyasını almasına dahi izin verilmeden bir gece vakti adeta kaçırılan 63 yaşındaki Dimitris Koufontinas yasal hakkı olan Koridallos hapishanesine geri götürülmesi ve üzerindeki devlet baskının son bulması talebi ile açlık grevi direnişine başlamıştı.

Dimitris Koufontinas’ın açlık grevinin 41. Gününde yoğun bakıma kaldırılmasından sonra; Alternatif Avukatlar grubu ve Atina Barosuna bağlı bazı avukatlar 23 Şubat tarihinde, hangi suçtan ceza aldığına bakılmaksızın tüm hükümlüler için uygulanması gereken infaz yasanın açlık grevi direnişçisi Dimitris Koufontinas için de uygulanması, eşitsiz uygulamaya son verilerek yasal haklarından faydalanması, haklı taleplerinin kabul edilerek direnişçinin yaşam hakkının ihlal edilmemesi için imza kampanyası başlattı.  Kampanyanın ilk gününde toplanan 1000 avukatın imzasını taşıyan taleplerin yer aldığı liste protesto gösterisinin ardından Adalet Bakanlığı’na sunuldu.

Alternatif Avukatlar Grubu başta olmak üzere çok sayıda avukat, Yunanistan Hükümeti’nin  hukuk ve yasa tanımaz tavırları karşısında hukukun üstünlüğünü savunarak, eylem ve yürüyüş çağrısı yaptı. Günlerce süren ve binlerce kişinin katıldığı kitlesel eylemlerde hükümetten Dimitris Koufontinas’ın haklı taleplerinin kabul edilmesi istendi.

Gün geçtikçe kitleselleşen eylemler karşısında Amerika Birleşik Devleti’nin yetkili birimleri ve Yunanistan devleti basın organları Ta NEA, H Katimerini ve bir çok iktidara yakın gazete tarafından Dimitris Koufontinas’ın demokratik yollara rağmen bu direnişi tercih ettiğini ve eli kanlı bir terörist olduğuna dair kara propaganda yapıldı.

Son olarak Yunanistan Hükümeti, manipülatif açıklamaları ile Dimitris’ın yasal taleplerinin karşılanması için hukukun üstünlüğünde ısrar eden, eylem yapan meslektaşlarımızı da ayrıca  hedef gösterdi.

Özellikle Dimitris’in kişisel avukatı İonna Kurtevik hedef alındı; hükümet sözcüsü, ceza bakanı ve Emniyet Müdürlüğü tarafından aleyhinde açıklamalar yapıldı. Bunun üzerine avukatlar, “Tutsak  Dimitris Koufontina’nın açlık grevi davasıyla ilgili gerçek” gündemi ile hükümetin ve medyanın büyük çoğunluğunun haftalarca yürüttüğü sistematik yanlış bilgilendirme ve karalama faaliyetleri nedeniyle tüm basını ve kamuoyunu bilgilendiren bir program yaptılar. İktidarın iddiaları tek tek çürütüldü; yasal başvuruların tamamı belgeler ile ispat edildi.

Avukat örgütlerinin çağrıları ile  binlerce kişinin katılımı ile kitleselleşen eylemler, avukatların örgütlü şekilde iktidarın iftiralarına ve yanıltıcı bilgilerine belgeli yanıtları siyasi iktidar kanadında hazımsızlık ve öfke yarattı.

İktidar ve iktidar yanlısı medya Avukatlar Birliğini ve sokak eylemlerini yoğun biçimde hedef göstermeye  devam etti, yürüyüş ve eylemlere saldırdı. Covid-19 bahanesi ile eylemlerin etkisi kırılmak istendi, avukatlara ve protestoculara biber gazı, cop ve tazyikli sularla saldırıldı. Eylemcilerin bir kısmı işkence ile gözaltına alındı.

Demokratik haklarını kullanan göstericilere karşı şiddet uygulayan Yunanistan Hükümeti baskıcı, faşizan, anti- demokratik uygulamalarını kara propaganda eşliğinde sürdürmektedir. Yunanistanlı avukat meslektaşlarımıza ve göstericilere yönelik, anayasal hak olan eylem ve protesto gösterileri esnasında yapılan bu saldırılar kabul edilemezdir. Siyasi iktidarlar, tarih boyunca hak ve özgürlük gasplarının karşısında mücadele eden avukatları bulmuşlardır. Bu yüzden de hak savunucusu avukatlar gerici siyasi iktidarların hedefi olmuştur, olmaya devam etmektedir.

Yunanistanlı meslektaşlarımızın, açlık grevi eyleminde sağlığını kaybeden, her an hayatını kaybetme riski ile karşı karşıya kalan Dimitris Koufontinas’ın taleplerinin karşılanması için verdikleri hukuki ve eylemsel mücadelenin yanındayız. Siyasi iktidarların politik saiklerle, öç alma duygusu ile hukuk kurallarını yok saymasını hak savunucusu avukatlar kabul etmeyecektir. Baskıcı siyasi iktidarlar, hak mücadelelerinin en ön safında avukatları görmeye devam edecektir. Yunanistan Hükümeti’nin meslektaşlarımıza yönelik bu şiddet saldırısını kınıyoruz. Yunanistanlı meslektaşlarımızın ve eylemcilerin anayasal haklarının kullanımının engellenmesine, protesto gösterilerine şiddet kullanılarak yapılan saldırılara derhal son verilmelidir.

Meslektaşlarımız hakkında asılsız karalama kampanyaları sona erdirilmeli, Yunanistan Hükümeti meslektaşlarımızı hedef göstermekten vazgeçmelidir.

Yasalar önünde eşitlik ilkesi gereği direnişçi Dimitris Koufontinas’ın taleplerinin kabul edilmesi hukukun ve demokrasinin gereğidir.

Yunanistan Hükümeti Meslektaşlarımızın Üzerinden Elini Derhal Çek!

Yunanistan’lı Meslektaşlarımız Yalnız Değildir!

Dimitris Koufontinas’ın Talepleri Kabul Edilsin!

 

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ

 

Share Post