ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

HANS – Litten – 2014 Ödülü ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’ya ..

hanslittenDemokrat  Hukukçular Derneği  tarafından iki yılda bir verilen  HANS – Litten  /2014 ödülünün bu yılki sahibi Genel Başkan Selçuk Kozağaçlı oldu. Ödüle  Dünya’da Demokrasi ve İnsan Hakları için Avrupa Hukukçular Birliği (ELDH) sponsor oldu.

Ödül töreni  17 Mayıs Cumartesi günü  Berlin/ Alman Federal Baro Binasında , saat , 14:00 – 18:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Anısına ödül verilen Hans Achim Litten ( 19 Haziran 1903 – 5 Şubat 1938 ), Weimar Cumhuriyeti döneminde işçi haklarını savunan  ve  1929 ve 1932 yılları arasında önemli siyasi davalarda  Nazi karşıtlarını temsil Alman bir avukattır. Nazilere karşı 1931’de açılan bir davada 3 saat boyunca HİTLER’in çapraz sorguda sorgulamıştır. Naziler başa geçtikten sonra ,buna  misilleme  olarak  Litten’i diğer ilerici avukatlar ve solcular ile birlikte Reichstag Ateş Gecesi tutuklamış, Litten yaşamının geri kalanını  işkence ve sorgulamalarla   Nazi toplama kamplarında geçirmiştir. 5 yıl devam eden  tutsaklık sürecinde sağlık durumu daha da  kötüleşmiş ve DACHAU kampında intihar etmiştir.

470691_10151303935089812_105829748_oVDJ tarafından yapılan açıklamada ,VDJ ödüllerinin  hukuksal  kazanımlar için  Hans Litten’in kendisi gibi , her hangi bir güç ve politik çıkar gözetmeksizin ,  tavizsiz ve kararlı bir şekilde mücadele eden ,zorluklar karşısında  yılmayan ve vazgeçmeyen kişi ve kurumlara  verildiği  ifade edildi.

Diğer yandan bu ödülün  devlet terörüne ve siyasal zulme uğrayan ,dejenere yargı sistemlerinin kurbanlarına  yardım eden avukatlarla dayanışma ifadesi olduğunun da altı çizildi.

Herkese açık olacağı da  ifade edilen ödül  törende aşağıdaki gündem takip edilecek..

1. Bern Häusler  (Berlin Barosu Başkan Yardımcısı)  tarafından yapılacak  karşılama.

2 . Demokrat HukukçularAlman DerneğiBaşkanı ( VDJ ) tarafından yapılacak açış konuşması

3 . Avukatlar karşı Türkiye’deki  politik davalar..

– Bernd Häusler , (Berlin Barosu Başkan Yardımcısı ve Berlin Barosu İnsan Hakları Komiseri) Diyarbakır  KCK davası ve İstanbul Barosuna açılan  dava..

– Gilda Schönberg ,  Berlin Barosu/ve Berlin Cumhuriyetçi Avukatlar Derneği ( RAV )-İstanbul KCK Avukatlar davası

– Thomas Schmidt , ELDH Genel Sekreteri  ÇHD Davası

Tartışma

4 .  Prof. Lieven De Cauter sunumu ( Bruksel)…. Anti- Terör Devlet – istisna devlet – hukukun üstünlüğü

5 . ÇHD Genel Başkanı ı Selçuk Kozağaçlı için HANS – Litten – ödülünün takdimi

6- Dieter Hummel , VDJ Başkanı ve  Beate Rudolf , (İnsan Hakları için Alman Enstitüsü Müdürü ) tarafından yapılacak değerlendirme.

 7 – Av. Münip Ermiş ,ÇHD Genel Başkan Yardımcısı-Haklı Direniş /Çağdaş Avukatların  Rolü ,

8 –  Klezmer Konseri

 

Share Post