ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

HİKMET SAMİ TÜRK PROTESTOSU…

hikmet-sami-turklu-demokrasi-panelie900651b8996ce7ee3bc

 

19 ARALIK HAPİSHANELER KATLİAMINI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

HİKMET SAMİ TÜRK’ÜN YERİ SANIK SANDALYESİDİR!

 

 

ÇHD İzmir Şubesi üyesi avukatlar, Adalet Eski Bakanı Hikmet Sami Türk’ün katıldığı “Hukuk ve Demokrasi Nereye Kadar?” konulu paneli protesto ederek ‘Hukukun konuşulduğu yerde Hikmet Sami Türk sadece sanık sandalyesinde oturabilir’ dedi.

Konak Belediyesi tarafından düzenlenen ve konuşmacılarının kamuoyunda 19 Aralık Cezaevi katliamlarının emrini veren kişi olarak bilinen Adalet Eski Bakanı Hikmet Sami Türk ile DSP Genel Başkan Yardımcısı ve Toplumsal Siyasal Araştırmalar Vakfı Başkanı Erol Tuncer’in olduğu   ‘Hukuk ve Demokrasi! Nereye Kadar? konulu panel avukatların protestosuna sahne oldu.

‘İNSANLARI NASIL YAKTIĞINI ANLAT’

Adalet Eski Bakanı Hikmet Sami Türk’ün konuşmaya başladığı sırada protestolarına başlayan Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi üyesi avukatlar 19 Aralık Hapishaneler Katliamını Unutturmayacağız. Hikmet Sami Türk’ün Yeri Sanık Sandalyesidir” yazılı pankart açtılar.  Avukatlar adına konuşan Av. Dinçer Çalım “Birçok kişi hapishanelerde gaz bombalarıyla katledildi. Emri de veren Hikmet Sami Türk’tür. Hikmet Sami Türk adalet önüne çıkacak. Halkın adaletine hesap verecek. Sanık sandalyesinde oturması gereken kişi, demokrasi dersi veremez. İnsanları nasıl öldürdüğünü anlat. İnsanların nasıl yaktığını anlat. ” dedi.

DSP’LİLERDEN ENGELLEME

Birçok avukat da yaptığı konuşma ile Türk’e tepkisini dile getirdi ve adaletin yerini bulmasını istedi.  Hikmet Sami Türk, protestolar karşısında sessizliğini bozmazken, panelin diğer konuşmacısı DSP Genel Başkan Yardımcısı Erol Tuncer ise panelin ÇHD üyesi avukatların kendi protestolarını yapacak bir platform olmadığını belirterek, görevlilerden avukatları dışarı çıkarmasını istedi. DSP üyeleri de avukatları sözlü bir şekilde sataşarak, “Katliamlar sizin yorumunuz. Dışarı çıkın” diye bağırdı.

TARTAN’A DA TEPKİ

Avukatların bir diğer tepkisi de Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan’a oldu. Avukatlar Tartan’a  “Mehmet Ağar’la arkadaşlık yapıyorsun. Hukuk ve adalet adına da Hikmet Sami Türk’ü getiriyorsun. Belediye başkanlığı görevini kötüye kullanıyorsun. Hikmet Sami Türk’ü getiren birisi Berkin için üzülemez’ dedi.

SALON BOŞALDI

Avukatlar daha sonra ‘Anaların öfkesi katilleri boğacak’, ‘İnsanlık onuru işkenceyi yenecek’ ve ‘Katillerden hesap soracağız’ sloganları ile salonu terk ederken, avukatlar, çıkışta kendileriyle konuşmak isteyen Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan’a da katillere söz veren birisiyle konuşacak bir şeyleri olmadıklarını belirtti. ÇHD üyesi avukatların çıkmasıyla, salonun yarısı boşaldı. Avukatlar çıkışta Türkan Saylan Kültür Merkezi’nin önünde açıklama yaparak, protestoları neden gerçekleştirdiklerini açıkladılar.

(İzmir/EVRENSEL)

http://www.evrensel.net/haber/80155/hikmet-sami-turklu-demokrasi-paneli.html#.UyNDaPl_svZ

Aşağıdaki linkten ayrıca izleyebilirsiniz: