ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

HUKUKÇULARDAN ORTAK ADLİ YIL AÇIKLAMASINA DAVET

logo-tile

Adalet İçin Hukukçular, Birleşik Haziran Hareketi Hukukçuları, Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, Özgürlükçü Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, Özgürlükçü ve Demokrat Avukatlar Grubu tarafından yapılan ortak açıklamada; tüm avukat, savcı ve hâkimler, hukukçu akademisyen ve milletvekilleri 8 EYLÜL 2015 GÜNÜ İSTANBUL ADLİYESİ ÖNÜNDE YAPILACAK BASIN AÇIKLAMASINA davet edildi.

 

YENİ ADLİ YILA BAŞLARKEN…

Yeni adli yıl açılırken, adli tatilin gerçekten bitip bitmeyeceği tartışmalı bir haldedir.

İnsanların ve toplumsal grupların bir birleriyle ve devletle olan sorunlarının hukuk yoluyla çözülmeye çalışılması bize hukuku, hukukçuları, adliyeleri ve adliye emekçilerini hatırlatır.

Sadece, 20 Temmuz 2015 günü başlayan ve bu gün itibariyle bittiği kabul edilen 40 günlük “adli tatil” sürecinde neler olduğunu hatırlamak dahi önümüzdeki tablonun vahametini ortaya koymaya yetecektir.

20 Temmuz 2015 günü Urfa’nın Suruç ilçesinde basın açıklaması yapan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’na yönelik bombalı saldırıda 33 kişi katledildi ve 100’den fazla kişi yaralandı. 20 Temmuz’dan bu yana, yani 40 günlük Adli Tatil boyunca, Suruç katliamının aydınlatılması yolunda devlet hiçbir adım atmazken, tam tersine devrimci, demokrat yurtsever binlerce insana karşı tam bir cadı avı başlatıldı. IŞİD’e karşı olduğu açıklanan operasyonlarda göstermelik olarak gözaltına alınan ve IŞİD üyesi olduğu söylenen bir kaç kişiyi saymazsak yaklaşık 2.000 kişi gözaltına alındı, 300’den fazla kişi tutuklandı, aralarında çocukların da bulunduğu 100’e yakın sivil katledildi.

Çözüm süreci adı altında yürütülen çatışmasızlık halini Suruç katliamı ile sona erdiren iktidar, İstanbul’dan Hakkari’ye kadar ülkenin dört bir tarafında halklarımıza karşı top yekün bir savaş başlattı. 40 gündür evler ve demokratik kurumlar basılmakta, her türlü hak mücadelesine polis tarafından saldırılmakta, evlerde ve sokaklarda silahsız insanlar infaz edilmekte, Kürt halkına karşı başlatılan kirli savaşta Varto, Silvan, Lice, Cizre ve Yüksekova örneklerinde olduğu gibi kentler, köyler, dağlar ve ormanlar bombalanmakta ve yakılmakta, kentler ve insanlarla birlikte doğa da katledilmektedir.

‘Adli Tatil’de, aralarında meslektaşımız Av. Deniz Sürgüt ve Belediye Eşbaşkanlarının da olduğu yüzlerce kişi tutuklanırken, hapishanelerde de saldırılar yoğunlaşmış, tutuklanan kişiler sürgün-sevk yoluyla yaşadıkları illerin çok uzağındaki hapishanelere gönderilmiş, siyasi mahpuslar adli tutuklu ve hükümlülerle aynı koğuşlara konularak siyasi mahpuslara yönelik saldırılar organize edilmiştir. Yaşanan baskılara karşı hapishanelerde başlatılan açlık grevleri ise sürmektedir.

Tabii ki “Adli Tatil” açısından 20 Temmuz milat değildir. Çok daha öncesinde onlarca avukatın tutuklanması ile hukuk alanına yönelik başlatılan saldırılar, iktidar odaklarının yolsuzluk ve Suriye’deki terör faaliyetlerine dokunan hâkim ve savcıların tutuklanması, onlarcasının sürgünlerle görev yerlerinin değiştirilmesi ile devam etmiştir.

Alın teri sömürüsü ve kandan beslenen hükümet çevreleri, uzantısı olan devlet bürokrasisi ve işçi katili patronların yarasına dokunan her avukat, hâkim ve savcı tutuklanmış, baskı altına alınmaya çalışılmış, yolsuzluk dosyaları rafa kaldırılmış; bu anlamıyla Adliye Tümüyle Tatil edilmiştir. Böylece, hukukun üstünlüğü masalı faşizmin gerçekliği karşısında son bulmuştur.

Diğer taraftan 7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan sonucu bir türlü kabullenemeyen ve hükümeti terk etmek istemeyen AKP ve Kaçak Saray’ın sahte Sultanı, “Rejim zaten fiilen değişti, Anayasayı bu yeni duruma uydurun” diyerek hem burjuva demokrasisinin sahteliğini ortaya koymuşlar hem de açıkça Anayasa ve yasaları tanımadıklarını bir kez daha ilan etmişlerdir.

Kaçak Saray’ın sahte sultanının muhbir esnaf, muhbir muhtar seanslarından sonra şimdi de ödüllü muhbir vatandaş uygulaması devreye sokulmuş, güvensizliği ve düşmanlığı temel ilişki biçimi haline getirecek olan ispiyonculuk meşrulaştırılmaya; yurttaşlar kişiliksizleştirilmeye çalışılmıştır.

Yaklaşık 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde, egemenlerin tüm muhaliflere yönelik olarak kullandığı en önemli baskı araçlarından biri olan ve 2014 yılı Şubat ayından kapatılan Özel Yetkili Mahkemelerin, ‘’ihtisas mahkemeleri’’ adı altında yeniden hayata geçirilmesi, ‘Adli Tatil’in gerçekten bitip bitmediği sorusunu öne çıkarmaktadır.

İşte şimdi yeni Adli Yıla böyle bir atmosferde, T. Erdoğan ve AKP tarafından ilan edilmiş savaş konseptinde, keyfi gözaltı, tutuklama ve infaz haberleri arasında ve beğenilmeyen seçim sonuçlarının beğenilir hale getirilmesi için tekrarlanmaya çalışıldığı bir süreçte giriyoruz.

Bu koşullarda; avukatlar, hâkimler ve savcılar tutuklanmakta, hâkim ve savcıların görev yerleri değiştirilmekte, adliye önlerinde avukatlar sürekli polis saldırısına maruz kalmakta iken ancak ‘Adalet Saraylarının Kaçak Sarayın bekçileri olan polisin denetimine geçtiğinden, Adli Tatil biterken tümüyle Hukukun Tatile çıkarıldığından söz edebiliriz.

Ancak, hukukun tatil ve tasfiye edildiği bu koşullarda bizler umudu büyütme çağrısı yapıyoruz. Bizler, adliyede ve sokakta mücadeleyi büyüteceğimizi bir kez daha tekrarlıyor; yolsuzluğu yol edilenlerin, yurttaşlarımız katledenlerin, teröre para ve silah desteği sağlayanların, kentleri ve doğayı bombalayan, dereleri yağmalayan, madenleri, fabrikaları ve şantiyeleri işçi mezarlığına çevirenlerin, deprem ve sellerde insanlarımızın katline kader diyenlerin yargılanması ve hesap vermesi için mücadeleyi büyüteceğimizi bir kez daha ilan ediyor; bu nedenlerle tüm avukat, savcı ve hâkimleri; hukukçu akademisyen ve milletvekillerini; adliye ve hukuk emekçilerini bu mücadeleye katılmaya, 8 EYLÜL 2015 GÜNÜ İSTANBUL ADLİYESİ ÖNÜNDE YAPACAĞIMIZ BASIN AÇIKLAMASINA davet ediyoruz.

Saygılarımızla. 01.09.2015

 

Adalet İçin Hukukçular

Birleşik Haziran Hareketi Hukukçuları

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi

Özgürlükçü Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi

Özgürlükçü ve Demokrat Avukatlar Grubu