ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

İbrahim Alıcı’ya yönelik işkencenin Başbakan’ın izni olmadan gerçekleşmesi mümkün değildir.

ÇHD ve İHD Adana Şubeleri Adana Adliye Önünde yaptıkları basın açıklaması ile AKP mitingi sırasında pankart açtığı gerekçesi ile  diye Başbakanlık korumaları tarafından işkence edilen İbrahim Alıcı ile ilgili olarak Adana C. Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

 BASIN AÇIKLAMASI

 Bilindiği gibi 3 Mart günü AKP Genel Başkanı ve Başbakan Tayip Erdoğan, Osmaniye’de bir seçim mitingi düzenlemiştir. Miting sırasında İbrahim Alıcı isimli vatandaşımız “Hırsız var” yazılı bir pankart açmıştır. Bunun üzerine Başbakanlık koruma polisleri tarafından İbrahim Alıcı dövülerek gözaltına alınmış ve kapalı bir minibüse bindirilmiştir.

Ardından yine Başbakanlık koruması onlarca sivil polis tarafından kolları arkadan kelepçeli olan İbrahim Alıcı minibüs içinde yaklaşık bir saat boyunca cop yumruk ve tekmelerle dövülmüş, aralıksız olarak küfür ve hakaretlere maruz kalmıştır. Yine Başbakanlık koruması olan sivil polisler İbrahim Alıcı’nın kafasına silah dayamış, namlusu boşken tetiği çekerek İbrahim Alıcı üzerinde korku yaratmaya çalışmışlardır. İbrahim Alıcı Başkanlık korumalarının kedisini gerçekten öldüreceğini düşünmüştür. Tüm bu işkence ve kötü muamele miting devam ederken binlerce insanin bulunduğu bir alanda, Başbakan’ın konuşmuş olduğu platformun arkasında bir minibüsün içinde gerçekleşmiştir. İbrahim Alıcı, görmüş olduğu kötü muamele sonrası vücudunun pek çok yerinde yaralanmış, psikolojik olarak derin bir travma yaşamıştır. İbrahim Alıcı’yı darp eden, ona küfür, tehditte bulunan Başbakanlık korumaları hakkında şu ana kadar cezai bir işlem başlatılmadığı gibi görevli memura hakaret suçlaması ile İbrahim Alıcı hakkında soruşturma başlamıştır.

Bunun yanı sıra İbrahim Alıcı’ya, gözaltına alındıktan sonra ve bırakılırken yeterli ve ayrıntılı bir adli muayene yapılmamıştır. Bizler İnsan Hakları Derneği’ne başvuruda bulunan İbrahim Alıcı’ya yönelik ağır hak ihlalini gerçekleştiren Başbakanlık koruma polisleri hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunuyoruz. Sorumluların cezalandırılması için bu soruşturmanın takipçisi olacağız.

AKP Hükümeti döneminde, işkence ve kötü muamelenin sokağa taştığı bir gerçektir. Toplumsal olaylarda polisler, eylem ve ifade hürriyetini kullanan vatandaşlara orantısız bir şekilde müdahalede bulunup ölüm ve kalıcı sakatlanmalar neden olmaktadır. Bunları yapan polisler ise cezasız kalmakta, hatta “Destan yazdılar” diyen Başbakanın takdirini kazanmaktadır. Osmaniye’de yaşanalar ise Başbakanlık korumalarının hukuk tanımamak ve insan haklarını ihlal etmek konusunda kendilerini diğer polislerden de ayrıcalıklı gördüklerini ortaya koymaktadır. İşkenceye sıfır tolerans söylemini kullanan Başbakan’ın korumaları, sokakta işkence yapmaktadır. İbrahim Alıcı’ya yönelik işkencenin Başbakan’ın izni ve göz yumması olmadan gerçekleşmesi mümkün değildir.
Tayyip Erdoğan’ın merkezinde olduğu yolsuzluk ve rüşvet skandalları her geçen gün daha fazla ortaya saçıldıkça farklı düşünceler ve eleştiriye olan tahammül de azalmaktadır. İbrahim Alıcı’ya yönelik işkence ve kötü muamele AKP Hükümet’in ülke genelinde uygulamaya çalıştığı baskı ve sindirme politikalarının bir uzantısıdır. Bu olay yaşam ve vücut bütünlüğüne yönelik ağır bir hak ihlali olduğu kadar aynı zamanda düşünce ve ifade hürriyetinin de gasp edilmesidir.

AKP Hükümeti, yolsuzluk ve hırsızlıklar içindeki bir yönetimine yönelik gelişen halk tepkisini görmekte ve farklı düşüncelere yönelik baskı ve sindirme politikalarını artırarak iktidarını sürdürmeye çalışmaktadır. Ancak böylesi bir yönetim anlayışının sürdürülebilir olmadığının siyasal tarihte pek çok örneği bulunmaktadır. Yolsuzluk ve rüşvet skandalları ve artan antidemokratik uygulamalar halkımızın eşitlik, adalet ve özgürlük talebini büyütecektir.

Bizler hukukçular ve insan hakları savunucuları olarak bu türden hak ihlallerinin takipçisi olmaya, sorumluların yargılanması için mücadele etmeye devam edeceğiz. Tüm halkımızı bu yolsuzluk, hırsızlık, yağma düzenine ve faşizme karşı tavır almaya, birlikte mücadeleye davet ediyoruz. 

ÇHD- İHD Adana Şubeleri

adanaadana2

 

Share Post