ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

İKTİDAR, KATLETMEYE DEVAM EDİYOR!

logoİKTİDAR, KATLETMEYE DEVAM EDİYOR!

                Günlerdir kalekol yapımını protesto eden, kadın, çocuk, genç  yoksul Kürt halkına karşı özel harekatçıları, askerleri eliyle gaz, tazyikli su ve mermi sıkan  AKP güdümlü devlet terörü  iki insanımızı daha aramızdan aldı.

                Lice’de katledilen 50 yaşındaki Baki Akdemir ve 26 yaşındaki Ramazan Baran, yedisinden yetmişine  baskıya ve sömürüye “dur” diyen, kendi anadilinde özgür bir yaşam kurmak isteyen  yoksul Kürt halkının ilk kurbanları değildir.  Bölgesinde  Karakollar  ve kalekollar istemeyen halka,  yönelik bu devlet şiddeti devam ettiği sürece de, yeni katliamların bizleri beklediğini görüyoruz.

                Diğer yandan her zamanki gibi bu ölümleri ve şiddeti protesto edenler;  yine şiddet, gözaltı terörü ve  linç girişimleri ile karşılaşıyor. “Devlet Seyrediyor” türünden manşetlerle egemenlerin medyası manipülasyon  ve  provokasyonlarına  devam ediyor.

Katliam göstere göstere gelmiştir.

 Askerlerin savunmasız ve silahsız halka “Gördüğümüz yerde tespit yapıp imha edeceğiz, her tarafınızdan saracağız sizi, bakın göreceksiniz o teröristleri de imha edeceğiz…” şeklinde anonslar yaptığını  beraber izledik.

Hemen bir gün sonra ise   silahsız ve savunmasız halka kurşun yağdırıldığını  hep beraber gördük.

Yargılama gücünü elinde bulunduran, yaşama hakkını korumaya özgü çok sayıda uluslar arası sözleşmeye imza atan bir devlet, hangi gerekçe ile olursa olsun kimseyi “ imha etme” hakkına sahip değildir.

Görünen odur ki, siyasal iktidar  şimdi de Kürt halkını terbiye etmeye etmeye çalışmaktadır.  Gezi’de, Soma’da, Okmeydanı’nda, Lice’de dökülen kanlardan  AKP iktidarı ve onun yarattığı devlet terörü sorumludur.

 Baskıya ,şiddete  ve devlet terörüne   karşı direniş  her geçen gün daha büyüyor, Türkiye’nin her tarafına yayılıyor.

ÇHD olarak Lice’de yitirdiğimiz  Baki Akdemir ile Ramazan Baran’ı anıyor, devlet eliyle gerçekleşen katliamları kınıyor ve takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz;

Büyüyen direnişi ise selamlıyoruz. 09.06.2014

Çağdaş Hukukçular Derneği

Share Post