ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

İMMANUEL KANT VAKFI “DÜNYA VATANDAŞLIĞI” ÖDÜLÜ ÇHD’YE

Kant-Stiftung-1024x7822004 yılından beri  her iki yılda bir verilen  Dünya Vatandaşlığı 2013/2014  ödülü   İ. Kant Vakfı tarafından  Çağdaş Hukukçular Derneği  ile  Alman / Fransız  ortak yapımı olan  ” WATER MAKES MONEY ” isimli belgesele verildi.

Vakıf tarafından yapılan açıklamada Çağdaş Hukukçular Derneğinin zulme karşı hukuk ve demokrasi mücadelesinde  Türkiye’deki avukatları mükemmel bir şekilde temsil ettiği,  ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın  yoldaşı/meslektaşları ile birlikte tutuklandığı  , Türkiye’deki Avukat yargılamalarının, sadece   uluslararası ve Avrupa hukukunu değil  , aynı zamanda Türk Ceza Muhakemesi hükümleri nin . BM ” Avukatların Rolüne İlişkin Temel İlkeler inde” açık ihlali olduğu ifade edildi.

Ayrıca Türk Hükümetine Genel Başkan Selçuk Kozağaçlı’nın törene katılması için izin verilmesi talebiyle bir mektup yazıldığı da  belirtildi ..

Ödülün diğer ortağı  olan  yapımcılığını Leslie Franke ve Herdolor Lorenz ‘in üstlendiği ” Water  Money Makes ”   filminin konusu ise Avrupa Birliği ülkelerindeki  suyun özelleştirilmesi ve ticarileştirilmesi süreci.

Filmde bu süreçte, özel  su şirketlerinin ihaleler sırasında yaptıkları yolsuzluklar ve   girdiklerİ rüşvet ilişkileri  anlatılıyor.

Ödül Töreni Almanya’nın Frieburg kentinde  Albert -Ludwigs Üniversitesi salonunda   9 Mayıs 2014 , 14.00 -18:00 saatleri arasında  gerçekleşecek .

BM temsilcisi  Gerhart R. Baum , Prof Dr Oliver Lepsius ve Heide Rühle’nin katılacağı Avrupa’da demokrasi ve hukukun üstünlüğü”  konulu panelle başlayacak, ödül töreninde derneği Genel  Başkan Yardımcısı  Av. Münip Ermiş temsil edecek.

 http://www.kantstiftung.de/

Share Post